Polish English German Russian

Każde gospodarstwo rolne musi wyposażone w ciągnik, bez którego uprawa roślin czy chów zwierząt są praktycznie niemożliwe albo bardzo utrudnione. Co w sytuacji, kiedy taka maszyna ulegnie awarii? Jakie części do ciągników rolniczych psują się najczęściej i jakie warto mieć zawsze pod ręką? Odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Naprawa mostów napędowych

 

Awarie maszyn rolniczych

 

Ciągniki rolnicze, podobnie jak maszyny budowlane, są intensywnie eksploatowane. Praca na wysokich obrotach przy dużym zapyleniu czy zawilgoceniu powietrza sprawia, że części do ciągników zużywają się szybko i powodują awarie. Nowoczesne maszyny tego rodzaju posiadają wzmocnione konstrukcje, jednak niezależnie od ich solidności, każdy element mechaniczny ma ograniczoną żywotność.

Rodzaj usterki zależy od sposobu eksploatacji pojazdu, a także poprawnego przeprowadzania konserwacji. Awarie uzależnione są ponadto od konkretnej maszyny – części rolnicze z niewiadomego źródła psują się znacznie częściej niż komponenty sprawdzonych marek.

Z tego względu użytkownicy ciągników rolniczych powinni posiadać zaufanych mechaników i dostęp do sprawdzonego sklepu z częściami zamiennymi. Dzięki temu niespodziewana awaria nie zatrzyma na długo pracy w gospodarstwie.

 

Przeczytaj także: Oryginalne czy zamienniki - jakie części zamienne do maszyn wybrać?

 

Najczęściej wymieniane części do ciągników rolniczych

 

  • Elementy układu kierowniczego i hamulcowego – te komponenty są najbardziej narażone na usterki, bowiem wykorzystuje się je niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Trzeba również pamiętać, że ich awarie stanowią powód niebezpiecznych wypadków, dlatego warto dbać o dobry stan techniczny tych części.
  • Komponenty układu hydraulicznego – na usterki najbardziej narażone są uszczelnienia oraz pompy. Można im częściowo zapobiec, wymieniając regularnie olej hydrauliczny, czyścić wkłady filtrów i części zewnętrzne układu.
  • Zespół ruchowy – na szybkie zużycie wystawione są również elementy odpowiedzialne za działanie ciągnika rolniczego, dlatego należy zadbać o ich odpowiednie smarowanie.
  • Łańcuchy i przekładnie – kurz i wysoka temperatura sprzyjają zużyciu tych komponentów, zatem nie można zapominać o stosowaniu specjalnych olejów, zwłaszcza w sezonie prac polowych.
  • Silnik – jest oczywiście sercem każdego ciągnika rolniczego, wymaga więc odpowiedniej troski, np. przez wykorzystanie dobrego paliwa. Uszkodzeniom mogą ulegać rozruszniki, pompy oleju i płynu chłodniczego czy alternatory.
  • Komponenty elektryczne oraz elektroniczne – wbrew pozorom problem ten dotyczy nie tylko najnowocześniejszych maszyn. Niesprzyjające warunki przy pracach polowych mogą dość szybko spowodować awarie elektroniki.

Jak widać, wiele części ciągników narażonych jest na zużycie i awarie. Użytkownik maszyny powinien więc zwracać uwagę na sygnały sygnalizujące o usterkach, jak wycieki, hałasy czy problemy ze sterowaniem. Wówczas trzeba zaprzestać pracę, ponieważ niesprawny ciągnik rolniczy stanowi poważne zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i osób w jego otoczeniu.

 

Przeczytaj także: Jak przedłużyć życie automatycznej skrzyni biegów?

 

Sklep – części do ciągników rolniczych

 

Do awarii maszyn rolniczych może dojść w najmniej oczekiwanym momencie, np. w trakcie żniw. Doświadczeni użytkownicy ciągników rolniczych części kupują w zestawach, aby wymienić je w razie potrzeby i szybko wrócić do pracy. Gdzie zaopatrzyć się w takie komponenty? W sklepie TOPSERVICE! Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – posiadamy nowe i używane części zamienne do ciągników rolniczych oraz oryginalne elementy mechanizmów od topowych producentów. Kurier szybko dostarczy paczkę z podzespołami do wymiany.

 

Przeczytaj także: Co ile wymieniać olej w ciągniku?

 

Naprawa ciągników rolniczych – TOPSERVICE

 

Jeśli awaria ciągnika rolniczego jest poważniejsza lub jej źródło nieznane, warto zlecić naprawę swojej maszyny profesjonalistom. Jako pracownicy TOPSERVICE działamy głównie na terenie woj. wielkopolskiego, ale z powodzeniem dojedziemy w dowolne miejsce w kraju. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu sprawnie wykrywamy usterki i je usuwamy.

 

Skontaktuj się z nami!

 

FAQ

1. Co powoduje awarie części do ciągników rolniczych?

Najczęściej powodem awarii jest zwykłe zużycie części. Wymagająca praca w trudnych warunkach w połączeniu z nieprawidłową konserwacją znacznie skracają żywotność komponentów.

2. Jakie części do ciągników rolniczych najczęściej się psują?

Najczęstsze i najniebezpieczniejsze awarie dotyczą układu hamulcowego oraz kierowniczego. Oprócz tego na usterki narażone są komponenty systemu hydraulicznego, elektrycznego, zespołu ruchowego, silnik oraz łańcuchy czy przekładnie.

3. Gdzie kupić części zamienne do ciągnika?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą TOPSERVICE! Posiadamy części zamienne do maszyn marek takich jak CAT, VOLVO, WEIDEMANN i wielu innych. Oferujemy zarówno nowe, jak i używane komponenty w atrakcyjnych cenach.


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)