Polish English German Russian

Obecnie trudno wyobrazić sobie pracę w gospodarstwie rolnym bez specjalistycznych maszyn, jak ciągnik czy kombajn. I nic dziwnego – wytrzymałe urządzenia przyspieszają i ułatwiają pracę na polu, w sadzie czy przy hodowli zwierząt. Aby długo służyły rolnikom, trzeba je odpowiednio pielęgnować. W poniższym tekście opisujemy, jak dbać o części do kombajnów zbożowych.

 

Naprawa mostów napędowych

 

Przyczyny awarii maszyn rolniczych

 

Części rolnicze w kombajnach narażone są na usterki zwłaszcza podczas intensywnej eksploatacji w okresie żniw. Podzespoły pracują wówczas pod ogromnym obciążeniem, w trudnych warunkach (wysoka temperatura i duże zanieczyszczenie powietrza). Z tego względu komponenty zużywają się szybko, mogą ulec nawet uszkodzeniom oraz powodować awarie całych systemów urządzenia, i zupełnie unieruchomić kombajn.

Chociaż najczęstszą przyczyną awarii części maszyn rolniczych jest obciążenie i intensywna eksploatacja, warto pamiętać także o ich naturalnym zużyciu. Wszystkie elementy mechaniczne mają ograniczoną żywotność, zatem wymagają regularnej wymiany. Brak okresowych przeglądów czy ignorowanie drobnych sygnałów o usterkach mogą tym bardziej pogłębić problem.

 

Przeczytaj także: Jakie są najważniejsze części do ciągników rolniczych?

 

Jakie części do kombajnów psują się najczęściej?

 

Podczas intensywnej pracy na obciążenia i późniejsze uszkodzenia narażony jest cały kombajn, istnieją jednak elementy, które psują się częściej od innych. Z tego względu wielu rolników posiada w warsztacie ich zamienniki, aby szybko usunąć usterkę i powrócić do pracy.

Najczęściej psujące się komponenty to łożyska, paski oraz części silnika. To właśnie te elementy są najbardziej obciążone podczas pracy na wysokich obrotach, a w razie awarii często unieruchamiają kombajn. Uszczelki także ulegają szybkiemu zużyciu – ich uszkodzenia można jednak szybko wykryć, ponieważ sygnalizują je wycieki oraz hałas. Wypływający olej silnikowy powoduje kolejne awarie, dlatego nie należy zwlekać z wymianą uszczelki.

Kurz i pył zanieczyszczają filtry paliwa oraz smaru, a także różnego rodzaju czujniki w kombajnie. Czasami wystarczy ich oczyszczenie – w innych sytuacjach trzeba zastosować nowe komponenty.

 

Przeczytaj także: Oryginalne czy zamienniki - Jakie części zamienne do maszyn wybrać?

 

Jak dbać o części do kombajnów zbożowych?

 

Dbanie o części do kombajnów zbożowych wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Aby wydłużyć żywotność maszyn rolniczych, trzeba przeprowadzać okresowe przeglądy. Można zrobić to samemu, wówczas należy zwrócić uwagę przede wszystkim na smarowanie części i stopień ich zanieczyszczenia. Łożyska nawet codziennie w sezonie warto oczyścić, a następnie naoliwić. Smar zmniejsza współczynnik tarcia i działa jak płyn chłodniczy, ogranicza więc ryzyko uszkodzenia komponentów.

Przegląd z powodzeniem może również przeprowadzić doświadczony specjalista. Warto zlecić to zadanie dwa razy w roku: przed i po sezonie żniwiarskim.

 

Przeczytaj także: Układ napędowy w maszynach budowlanych - najważniejsze kwestie

 

Części zamienne do kombajnów – sklep

 

W razie niespodziewanej awarii TOPSERVICE ma w ofercie części do kombajnów VOLVO, CAT, WEIDEMANN, JCB i wielu innych w atrakcyjnych cenach. Wystarczy zamówić odpowiednie części zamienne, a kurier wkrótce dostarczy je, umożliwiając kontynuowanie prac polowych. W naszym sklepie znajdują się zarówno komponenty oryginalne, jak i zamienniki, nowe oraz używane. Dostępne produkty można wykorzystać do wymiany zepsutego podzespołu albo do przechowywania i późniejszego wykorzystania – wyposażenie się w dodatkowe części to świetny pomysł przed rozpoczęciem sezonu.

 

Awarie kombajnów zbożowych i ich naprawa

 

Oferujemy nie tylko sprzedaż produktów do maszyn budowlanych, ciągników czy kombajnów, ale również zajmujemy się przeglądami i serwisowaniem. Pracownicy TOPSERVICE przeprowadzają remonty maszyn głównie w woj. wielkopolskim, ale bez problemu możemy dojechać w dowolne miejsce w kraju i tam dokonać przeglądu czy naprawy. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego – wystarczy opisać nam problem, a postaramy się jak najszybciej postawić diagnozę.

 

Skontaktuj się z nami!

 

FAQ

1. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii kombajnów zbożowych?

Tak jak wszystkie maszyny, kombajny również ulegają usterkom ze względu na zużycie części. Przyczyną awarii może być również obciążenie komponentów, zanieczyszczenia stałe oraz wysoka temperatura czy nieprawidłowa eksploatacja.

2. Jakie części do kombajnów zbożowych psują się najczęściej?

Części, które psują się najczęściej to elementy silnika, łożyska, paski, uszczelki, filtry paliwa i oleju, a także różnego rodzaju czujniki.

3. Jak dbać o części do kombajnów?

Należy przeprowadzać regularne przeglądy maszyn, czyli sprawdzać zanieczyszczenie i naoliwienie poszczególnych komponentów. Warto zainwestować w profesjonalny przegląd przed oraz po sezonie żniwiarskim.


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)