Polish English German Russian

Awaria skrzyni biegów w maszynie budowlanej może stanowić spory problem dla całego placu budowy. Prace mogą się przez to znacznie opóźnić, dlatego należy jak najszybciej poddać sprzęt regeneracji, żeby móc bezpiecznie i sprawnie korzystać z maszyny z działającym układem napędowym. Dowiedz się, jak zbudowane są skrzynie biegów, jak wygląda ich naprawa oraz jakich usterek dotyczy.

 

Regeneracja skrzyni biegów w maszynach budowlanych

 

Budowa skrzyni biegów

 

Żeby umieć skutecznie operować układem napędowym oraz w razie potrzeby rozpoznać jego usterkę, warto zaznajomić się z budową i sposobem działania jego najważniejszego elementu - skrzyni biegów. Jej zadaniem jest przekazywanie mocy wytwarzanej przez silnik do napędu pojazdu lub maszyny, np. budowlanej. Dokonuje się to za sprawą zmiany przełożenia, czyli stosunku prędkości obrotowej wału napędzającego do prędkości obrotowej wału napędzanego. Skrzynie biegów można podzielić m.in. ze względu na sposób sterowania.

 

 1. Manualna skrzynia biegów - nazywana jest też ręczną albo mechaniczną. Najważniejsze elementy wchodzące w jej skład to wałek sprzęgłowy, pośredni i główny. Na wałku sprzęgłowym osadzone jest jedno koło zębate, które przekazuje napęd na drugie, osadzone na wałku pośrednim. Z kolei pary kół zębatych umieszczone na wałku głównym i pośrednim są przyporządkowane konkretnym biegom.

  Koła zębate są ze sobą sprzęgnięte za pomocą sprzęgieł cierno-zębatych oraz osadzone obrotowo. Kiedy kierowca włącza dany bieg, pozostałe koła zębate są rozłączane.

  Skrzynie biegów można podzielić na współosiowe, zwane też klasycznymi, w których wałek napędzający i napędzany leżą w tej samej osi. Obroty mają więc ten sam kierunek na wyjściu ze skrzyni i wejściu do niej. Drugi rodzaj to skrzynie biegów niewspółosiowe, czyli zblokowane. Wałek napędzający nie leży w tej samej osi co napędzany. Kierunki obrotów są przeciwne.

 1. Automatyczna skrzynia biegów - od mechanicznej różni ją to, że biegi są zmieniane bez ingerencji kierowcy i dopasowywanie do obciążenia silnika pojazdu lub maszyny. Jedyną rolą człowieka jest ustawianie trybu pracy skrzyni (jazda do przodu lub do tyłu, parkowanie, bieg jałowy). Elementy automatycznej skrzyni biegów to przede wszystkim sprzęgło hydrokinetyczne lub konwerter momentu obrotowego, które odpowiadają za przekazywanie napędu do kół, układy przekładni zębatych, czujniki elektrotechniczne. Prędkość pojazdu lub maszyny jest monitorowana dzięki oprogramowaniu skrzyni.

 

Regeneracja skrzyni biegów Poznań - jak wykryć usterkę?

 

Awarie w maszynach budowlanych mogą zdarzyć się w najmniej oczekiwanym przez operatorów momentach. Ich usunięcie powinno być powierzone w ręce fachowców, którzy specjalizują się w regeneracji skrzyń i wymianie części od konkretnych producentów. W przypadku TOPSERVICE naprawa skrzyni biegów w maszynach budowlanych obejmuje takie marki jak VOLVO, CAT, WEIDEMANN oraz JCB.

 

Jedną z przyczyn usterek skrzyni biegów maszyn budowlanych jest brak przeglądów technicznych. Są one często błędnie uważane za zbędny wydatek, którego można uniknąć, jeśli maszyna sprawnie działa. Wykonywanie systematycznych kontroli jej stanu jest jednak konieczne dla bezpiecznego i długotrwałego użytkowania, ponieważ pozwala na wykrycie awarii lub zużycia części we wczesnym stadium. Bardzo ważnym elementem przeglądu jest sprawdzenie, czy nie pojawiły się wycieki oleju i kontrola jego ilości w skrzyni.

 

Najczęstsze awarie mechanicznych skrzyń biegów

 

Częsta i intensywna eksploatacja maszyn budowlanych może doprowadzić do uszkodzenia układu napędowego. Wówczas potrzebna będzie naprawa skrzyni biegów. Jakie mogą być objawy usterek skrzyni mechanicznej?

 

 • ciężka zmiana biegów - może być także skutkiem niskiego poziomu oleju, który należy skontrolować w pierwszej kolejności lub utraty jego właściwości smarujących;

 • zgrzytanie, buczenie biegów lub inne niepokojące dźwiękine włączanie się kół zębatych;

 • samoczynne poruszanie się przekładni, zwłaszcza podczas dodawania gazu;

 • głośna praca skrzyni;

 • wyskakiwanie biegów.

 

Uszkodzeniu mogą ulec zarówno łożyska, jak i koła zębate. Problem może wynikać np. ze zużycia sprzęgła lub z zatkania kanału olejowego, przez co koła zębate mogą się wycierać, lub z uwarunkowań albo wad konstrukcyjnych. Może się także zdarzyć, że sposób jazdy operatora maszyny będzie zbyt agresywny, a nawet zbyt ekologiczny. Wówczas potrzebna będzie regeneracja skrzyni biegów, wykonana przez firmę specjalizującą się w naprawie części maszyn budowlanych.

 Regeneracja skrzyni biegów Poznań

 

Naprawa skrzyń biegów - jak uniknąć usterki?

 

W razie wystąpienia awarii maszynę budowlaną należy niezwłocznie oddać do naprawy. Żywotność i prawidłowe działania skrzyni biegów można jednak wydłużyć dzięki stosowaniu się do kilku zasad

 

 • systematyczna wymiana prawidłowo dobranego oleju,

 • dopasowywanie odpowiedniego biegu do obrotów silnika,

 • unikanie zmieniania biegów ze zbyt słabo wciśniętym pedałem sprzęgła,

 • unikanie zbyt gwałtownej zmiany biegów, która powoduje zgrzyt kół zębatych,

 • trzymanie prawej ręki na kierownicy, a nie na dźwigni zmiany biegów.

 

Usterki w automatycznych skrzyniach biegów

 

Naprawa skrzyni biegów w przypadku systemów automatycznych także powinna nastąpić od razu po zauważeniu nieprawidłowości w pracy maszyny budowlanej. Częstym powodem awarii „automatów” jest zostawianie drążka skrzyni biegów w pozycji neutralnej podczas jazdy lub włączenie biegu wstecznego, zanim maszyna się całkowicie zatrzyma. Tak jak w przypadku skrzyni manualnej może nastąpić wyciek, przegrzanie lub zbyt niski poziom oleju przekładniowego. Kolejnym objawem awarii jest brak adekwatnego przyspieszenia podczas zwiększania się prędkości obrotowej.

 

Jak wygląda naprawa skrzyń biegów w maszynach budowlanych?

 

Regeneracja skrzyń biegów w maszynach budowlanych składa się z kilku etapów, które mogą różnić się między sobą w zależności od konkretnej firmy zajmującej się takimi naprawami i przeglądami. W większości przypadków proces ten wygląda następująco:

 

 1. Po kontakcie i wywiadzie z firmą wykonującą serwis maszyn budowlanych skrzynia biegów zostaje dostarczona do warsztatu.

 2. Skrzynia jest demontowana, co umożliwia dokładną kontrolę wszystkich jej elementów i mechanizmów dzięki wysokiej jakości urządzeniem pomiarowym i diagnostycznym.

 3. Firma naprawiająca skrzynię kontaktuje się z dostawcami, którzy zapewniają jej części od konkretnych producentów, dopasowane do modelu serwisowanej skrzyni. Elementy, których nie trzeba wymieniać, zostają poddane naprawie.

 4. Skrzynia jest na nowo montowana w maszynie, po czym specjalista przeprowadza końcową diagnostykę.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą naprawy maszyn budowlanych i ich poszczególnych podzespołów.

 

Skontaktuj się z nami!

 

FAQ:

 1. Jakie są oznaki zepsutej skrzyni biegów?

Każda nieprawidłowość w funkcjonowaniu maszyny budowlanej powinna być powodem do interwencji wykwalifikowanego fachowca. Jeśli chodzi o układ napędowy, niepokojące są m.in.: ciężka zmiana biegów, wyciek oleju, hałaśliwa praca.

 1. Ile kosztuje serwis skrzyni biegów?

Koszt naprawy skrzyni biegów w maszynach budowlanych zależy od wielu czynników. Może okazać się, że niektóre części trzeba będzie wymienić - ich cena będzie różnić się między producentami. Wycena regeneracji skrzyni jest możliwa dopiero po oddaniu urządzenia do weryfikacji fachowców.

 1. Jak unikać awarii skrzyni biegów?

Dwa podstawowe warunki, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii i kosztownych napraw skrzyni biegów to: prawidłowa eksploatacja układu napędowego i regularne przeglądy.


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)