Polish English German Russian

Każda maszyna, niezależnie od wielkości i przeznaczenia, wymaga prawidłowego używania i regularnego serwisowania. Szczególnie podatne na upływ czasu, eksploatację i uszkodzenia mechaniczne jest podwozie gąsienicowe koparki. Nawet pomimo największej dbałości o sprzęt z czasem gąsienica koparki zużywa się, co utrudnia poruszanie się maszyną, a więc jej sprawną pracę. To czas, by koparką zajęli się profesjonalni serwisanci. Czasem wymienić trzeba tylko samą taśmę gąsienicową, a czasem wiele elementów podwozia czy zawieszenia. Jak wygląda naprawa gąsienicy koparki? Ile trwa wymiana? Ile kosztuje gąsienica do koparki

 Naprawa gąsienic koparki

 

Wymiana gąsienicy koparki czy gruntowny remont?

 

Nie zawsze konieczna jest wymiana całej gąsienicy koparki, czyli taśmy i podwozia. Czasem wystarczy wymienić lub naprawić najbardziej zużyte części maszyn budowlanych. Mając wiedzę z zakresu budowy podwozia gąsienicowego, można spróbować samodzielnie ustalić, która część wymaga wymiany i swoje podejrzenia skonsultować ze specjalistą podczas regularnego przeglądu maszyny.


Zamknięta taśma gąsienicowa z łańcuchami otacza koła nośne. W wielu konstrukcjach spotkać można także osobne koło napędzające i koło kierunkowe, dodatkowo montuje się rolki podtrzymujące i napinające. Układ połączony jest z maszyną za pomocą elastycznego zawieszenia, a to z kolei składa się z takich elementów jak sworznie, wahacze czy tuleje. Bardzo często już sama wymiana (na czas) rolki podtrzymującej przedłuża żywotność całego łańcucha. Często także ścierają się koła napinające – ich profil się zaokrągla i przez to łańcuch może spadać. Zużywają się też prowadnice gąsienic i cylindry z tłoczyskami oraz wszelkie uszczelki i zawory.


Należy pamiętać, że wymieniając tylko taśmę gąsienicową, szczególnie warto zwrócić uwagę na pozostałe elementy podwozia i zawieszenia. Jeśli jakieś części są zużyte, przetarte czy popękane trzeba koniecznie wymienić je przed założeniem nowej taśmy.

 

Wymiana gąsienicy koparki – ile trwa?

 

Czas potrzebny na wymianę gąsienicy koparki jest uzależniony od ilości pracy, konkretnego modelu maszyny oraz samego serwisu. Być może oryginalne lub zamienne części trzeba będzie najpierw sprowadzić do Polski. Niektóre elementy oryginalne mogą zostać z powodzeniem zastąpione zamiennikami – w tym przypadku dobrze jest zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów z serwisu.

 

Wymiana lub naprawa części maszyn budowlanych (poszczególnych lub całości) i układu bieżnego może trwać kilka dni, a nawet tygodni. Wymianę samej taśmy gąsienicowej często uda się załatwić nawet w godzinę.

 

Ile kosztuje gąsienica do koparki?

 

Rozbieżność kosztów gąsienicy do koparki oraz wymiany elementów podwozia gąsienicowego jest ogromna. Mówi się, że nowe, oryginalne, markowe podwozie gąsienicowe koparki może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Należy pamiętać, że niektóre części można zregenerować, niektóre można kupić używane, a jeszcze inne niekoniecznie markowe. Wtedy koszt wymiany całego podwozia gąsienicowego i zużytych elementów zawieszenia może zamknąć się w kilku lub kilkunastu tysiącach. Cena samych taśm gąsienicowych jest uzależniona od materiału, wielkości i modelu koparki. Gąsienice gumowe kupić można już za kilkaset złotych. Stalowe będą znacznie droższe.

 

Gąsienice do koparek – które wybrać?

 

Wymieniając zużyte gąsienice koparki, warto zastanowić się, czy nowe powinny być gumowe, czy stalowe. Niezależnie od materiału oba układy mają podobną konstrukcję – w obu przypadkach stosowane są metalowe elementy przeniesienia napędu, które gwarantują stabilność i bezpieczeństwo. Każde rozwiązanie ma też swoje wady i zalety.

 

Gumowa gąsienice do koparek

 

Gąsienice gumowe są przede wszystkim lżejsze niż stalowe, dzięki czemu spektrum prac z użyciem takiej koparki się poszerza. Gumowe taśmy równie dobrze, jak stalowe utwardzają grunt, lecz przy tym go nie niszczą. Gumowa gąsienica jest też bardziej elastyczna, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko jej uszkodzenia, a samą maszyną łatwiej się steruje. Płytki gumowe dodatkowo amortyzują maszynę, a więc wszelkie wstrząsy są mniej odczuwalne. Taka gąsienica wydaje też mniejszy hałas, co poprawia komfort pracy operatorów.

 

Stalowe gąsienice do koparek

 

Stal to z kolei najbardziej wytrzymały materiał. Jeśli jest dodatkowo hartowana, będzie odporna na ścieranie i odkształcenia. Mimo wszystko stalowe gąsienice warto doposażyć w gumowe nakładki, które mają szansę zapobiec uszkodzeniu terenu (np. zadbanego trawnika). Minusem stalowych gąsienic jest trudna dostępność. Gąsienice do niektórych modeli koparek nie są dostępne w sprzedaży i produkuje się je na zamówienie, co może trwać kilka tygodni. Gąsienice stalowe zazwyczaj służą pojazdom wielkogabarytowym.

 

Naprawa gąsienicy koparki cena

 

Dlaczego gąsienica koparki musi być sprawna?

 

Właściciele maszyn i pojazdów doskonale wiedzą, że nie każda naprawa jest pilna. W zależności od awarii lub zużycia poszczególnych części, z naprawą można się nieco wstrzymać, zwłaszcza jeśli trzeba szybko dokończyć pracę. Podwozie jest jednak konstrukcją, która niezależnie od rodzaju pojazdu, musi być sprawna. W grę wchodzi nie tylko prawidłowa praca koparki, ale także bezpieczeństwo jej operatora.

 

Gąsienica koparki to mechanizm bieżny, który umożliwia poruszanie się maszyny. Mogłoby się wydawać, że akurat potężne gąsienice są bardzo wytrzymałe. W praktyce jednak gąsienice koparki składają się z wielu istotnych elementów, a zużycie jednego może skutecznie unieruchomić maszynę. Poza tym koparka gąsienicowa pracuje w nierównym, nieutwardzonym terenie. W związku z tym układ gąsienicowy jest narażony nie tylko na ścieranie, ale też na uszkodzenia mechaniczne. Niesprawna gąsienica koparki to brak możliwości funkcjonowania maszyny, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo opóźnienia wykonywanych prac.

 

Jak przedłużyć żywotność nowej gąsienicy koparki?

 

Po wymianie czy naprawie dobrze jest przestrzegać zaleceń producenta i serwisantów, by dłużej cieszyć się sprawnością gąsienicy do koparki. Serwis i regularne przeglądy są istotne, ale szczególnie ważna jest właściwa praca. Przede wszystkim ruchy koparki gąsienicowej powinny być dobrze zaplanowane. Zdecydowanie ograniczyć trzeba szybką i bezcelową jazdę koparką. Eksploatację samych gąsienic oraz innych elementów podwozia przyspieszają także szybkie manewry, częste obroty oraz jazda wsteczna. By zminimalizować ryzyko poważnych uszkodzeń mechanicznych, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną osłonę przeciw kamieniom. Należy także pracować w zgodzie z warunkami terenu, stale kontrolować napięcie łańcucha i regularnie czyścić podwozie. Tak zadbana maszyna będzie mniej podatna na zużycie poszczególnych elementów, a przez to tańsza w utrzymaniu.

 

Podwozie gąsienicowe koparki to skomplikowany mechanizm. Oczywiście należy samodzielnie i często monitorować stan poszczególnych części, ale nie zastąpi to regularnego przeglądu i serwisu maszyny budowlanych. GRUPA TOPSERVICE Sp. z o.o. zrzesza specjalistów i pasjonatów, których wiedza i doświadczenie pozwalają dokładnie zbadać stan techniczny każdej części układu gąsienicowego koparki, a następnie zaproponować rozwiązanie, dobrać odpowiednie części i wdrożyć naprawę.

 

Skontaktuj się z nami!

 


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)