Polish English German Russian

Hydraulika siłowa w nowoczesnych maszynach budowlanych sprawia, że są one precyzyjne, a wykonywane przez nie ruchy – płynne. Kiedy pompa, serce układu, zawodzi, często trzeba wymienić ją na nową, aby nie doprowadzić do dalszych awarii maszyny. W poniższym tekście przedstawiamy, jak wygląda wymiana pompy hydraulicznej w koparce.

pompa-hydrauliczna-w-koparce

Działanie i rodzaje pomp hydraulicznych

 

Nowoczesne maszyny budowlane są wyposażone w układ hydrauliczny. Pompa hydrauliczna ma za zadanie zasilać inne części systemu hydraulicznego olejem pod wysokim ciśnieniem. Kiedy silnik przekazuje pompie energię mechaniczną, pompa zmienia ją w energię hydrauliczną w czynniku roboczym, który następnie jest tłoczony do przewodów i siłowników. W pracy pompy bardzo ważne są:

  • wydajność,
  • odpowiednie ciśnienie oleju,
  • równomierny strumień uzależniony od stałej wydajności maszyny.

Rodzaje pomp hydraulicznych różnią się przede wszystkim budową elementów tłoczących. 

  • Pompy zębate są najczęściej wykorzystywane. Pompa zębata działa na zasadzie dwóch kół zębatych, które obracając się, pompują czynnik hydrauliczny.
  • Pompy śrubowe wyposażone są w śrubę ślimakową, powodującą ruch oleju.
  • Pompy łopatkowe posiadają specjalny wirnik z łopatkami, przesuwającymi płyn.
  • Pompy wielotłoczkowe to najbardziej zaawansowana technologicznie grupa sprzętów. Łączą w sobie działanie kilku pomp, są zatem wydajniejsze od tradycyjnej części tego typu.

 

Przeczytaj także: Łożyska do maszyn budowlanych - rodzaje i zastosowania

 

Najczęstsze przyczyny awarii układu hydraulicznego

 

Najczęściej występujące awarie układu hydraulicznego spowodowane są problemami z czynnikiem hydraulicznym, czyli olejem. Zbyt niski jego poziom, zanieczyszczenie oleju i filtrów czy pęcherzyki powietrza (kawitacja) powodują uszkodzenia łożysk ślizgowych w pompach. Bardzo łatwo jest to przeoczyć, dlatego trzeba sprawdzać poziom oleju w systemie i regularnie go wymieniać.

Inne awarie w układzie wywodzą się np. ze zbyt wysokiego ciśnienia czynnika hydraulicznego. Może ono wynikać z zamarznięcia wody w oleju albo błędnej regulacji przez użytkownika maszyny budowlanej. Niewłaściwa wymiana pompy hydraulicznej w koparce także prowadzi do uszkodzeń: źle dobrane części do maszyn lub brak dostatecznego uszczelnienia powodują poważne usterki. Mogą one nastąpić również po nieprawidłowym zamontowaniu części takich jak pompa czy przewody. Oprócz nagłych uszkodzeń powodem wymiany pompy hydraulicznej w koparce może być także jej naturalne zużycie.

Jeden z wyżej wymienionych problemów może prowadzić do następnego i spowodować np. wymianę przewodów hydraulicznych w maszynie. Dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrycie błędów w działaniu układu hydraulicznego oraz szybki serwis. Kiedy to zrobić? Jakie są symptomy uszkodzenia pompy hydraulicznej?

 

Przeczytaj także: Łyżka do koparki - zastosowanie

 

Kiedy wymienić pompę hydrauliczną?

 

Użytkownicy koparek powinni być wyczuleni na zmianę działania urządzenia, ponieważ ignorowane usterki w układzie hydraulicznym wkrótce mogą unieruchomić całą maszynę, a w efekcie opóźnić lub uniemożliwić pracę. Symptomy uszkodzenia pompy hydraulicznej to np.:

  • niesłyszany dotąd hałas lub drgania,
  • spadek mocy i wydajności,
  • skoki ciśnienia oleju (świadczą o problemach z filtrami),
  • pęknięta obudowa lub wycieki z zaworów lub zbiornika,
  • niewłaściwa temperatura pracy układu hydraulicznego.

Maszyna w złym stanie technicznym powinna przejść profesjonalny serwis. Nie należy zwlekać z przeprowadzeniem naprawy, ponieważ podczas szybkiej oceny stanu może okazać się, że to stosunkowo proste zadanie, a właściciel sprzętu zaoszczędzi na zakupie nowej części. W innych sytuacjach awaria pompy hydraulicznej wymaga wymiany uszkodzonego komponentu na sprawny.

 

Wymiana pompy hydraulicznej w koparce

 

Wbrew pozorom wymiana pompy hydraulicznej w koparce nie należy do łatwych zadań. Warto więc, aby przeprowadził ją doświadczony profesjonalista – w ten sposób można uniknąć usterek wywołanych nieprawidłowym montażem czy instalacją niekompatybilnych części. Proces zależy od rodzaju pompy oraz powstałej awarii, dlatego nie istnieje uniwersalna instrukcja dotycząca wymiany pompy hydraulicznej. Do każdego modelu koparki trzeba podejść indywidualnie.

Na ogół podczas wymiany pompy hydraulicznej trzeba wymienić również filtry olejowe oraz uszczelki. Ponadto proces wymaga przeprowadzenia oczyszczania całego układu hydraulicznego (nawet kilkukrotnie) i poszukiwania ewentualnych usterek w innych komponentach – specjalista sprawdza m.in. zbiornik, przewody hydrauliczne, siłowniki oraz rozdzielacze. Jeśli w zbiorniku lub na powierzchni podzespołów pojawiają się zabrudzenia, trzeba usunąć płyn.

Nową pompę trzeba odpowietrzyć, a także dobrać i wprowadzić czynnik hydrauliczny. Po wymianie pompy potrzebne jest uruchomienie koparki na wolnych obrotach oraz sprawdzenie, czy w oleju lub na filtrach znajdują się zanieczyszczenia (np. opiłki metalu) – jeśli tak, cały układ trzeba poddać dokładnemu płukaniu ponownie.

 

Przeczytaj także: Układ napędowy w maszynach budowlanych

 

Części zamienne do maszyn budowlanych – TOPSERVICE

 

W niektórych przypadkach wymiana pompy hydraulicznej w koparce nie jest obowiązkowa – wystarczy mniej kosztowny remont. Jednak aby zapobiec jakimkolwiek uszkodzeniom, maszyny budowlane trzeba poddawać kontroli wizualnej oraz okresowym przeglądom technicznym. Należy także regularnie usuwać nagromadzone na maszynie zabrudzenia w postaci kurzu za pomocą wody lub sprężonego powietrza. Ponadto warto regularnie oceniać stan oleju i filtra, aby układ pozostawał czysty. Warto też pamiętać, że układ hydrauliczny nie jest wyjątkowo drogi w naprawie.

Należy zaufać firmie, która usunie usterkę w układzie hydraulicznym szybko i skutecznie, jak TOPSERVICE. Zajmujemy się naprawą różnego rodzaju maszyny budowlane, oferujemy także przywrócenie sprawności urządzenia dzięki szerokiej palecie części zamiennych. Ustalenie źródła problemu jest możliwe za sprawą wielu lat doświadczenia oraz specjalistycznych narzędzi diagnostycznych. Nasi specjaliści sprawią, że nowa pompa hydrauliczna będzie pracować poprawnie przez długi czas.

 

 

Skontaktuj się z nami!

 

FAQ

 

1. Jakie są najczęstsze powody uszkodzeń pompy hydraulicznej?

Najczęściej awarie pompy powodują problemy z olejem (niewłaściwy poziom, zanieczyszczenia, nierównomierny strumień) oraz nieprawidłowy montaż części. Naturalne zużycie także sprawia, że potrzebna jest nowa pompa hydrauliczna.

2. Jak rozpoznać awarie pompy hydraulicznej?

Trzeba zwrócić uwagę na nowe hałasy lub drgania, wycieki oleju ze zbiornika lub pęknięcia, spadek mocy i wydajności koparki, a także niewłaściwą temperaturę układu hydraulicznego w maszynie.

3. Jak wymienić pompę hydrauliczną w koparce?

Wymiana pompy hydraulicznej w koparce wygląda inaczej w zależności od rodzaju pompy i powstałej awarii. Przy wymianie pompy wymienia się także olej, filtry oraz uszczelki. Przed montażem nowej części należy oczyścić zbiornik i cały układ hydrauliczny, odpowietrzyć nową pompę oraz dopasować nowy olej. Po zamontowaniu nowej pompy warto uruchomić na moment maszynę.


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)