Polish English German Russian

Maszyny budowlane codziennie są wystawiane na ogromne obciążenie, nic więc dziwnego, że składają się z solidnych, specjalistycznych komponentów. Przykładem takich części są właśnie mosty napędowe stosowane m.in. w koparkach, zrywarkach czy ładowarkach. W poniższym tekście sprawdzimy, czym są mosty napędowe i jakie zadanie spełniają.

 

Naprawa mostów napędowych

 

Most napędowy – co to jest?

 

Most napędowy to część układu napędowego, w którego skład wchodzą również silnik, skrzynia biegów i wał napędowy. Jest to zestaw podzespołów, które wspólnie przekazują moc z wału napędowego na koła jezdne. Oprócz tego most napędowy osadza także elementy układu hamulcowego oraz elementy układu kierowniczego. W maszynach budowlanych ma wyjątkowe znaczenie ze względu na trudne warunki pracy.

 

Budowa mostów napędowych

 

Trzon konstrukcyjny, czyli pochwa mostu napędowego, zawiera w swoim wnętrzu większość mechanizmów. Trzon podlega wielu obciążeniom w trakcie jazdy, zatem musi być wyjątkowo wytrzymały i jednocześnie lekki. Zazwyczaj pochwa przygotowana jest z grubych blach bez szwów albo rur ze stopów aluminium. Z dwóch stron pochwy znajdują się ponadto zwolnice, czyli walcowe przekładnie boczne, a także czopy osadzenia łożysk piast.

 

W części środkowej cylindra znajduje się gniazdo przekładni głównej oraz mechanizmu różnicowego. Mechanizm różnicowy kompensuje różnicę w dostępnej mocy z kierowania momentem obrotowym. Pochwa z takimi komponentami mocowana jest do nadwozia albo ramy pomocniczej. W samochodach z zablokowanym układem napędowym mechanizmy umieszcza się we wspólnym korpusie wraz ze skrzynią biegów.

 

Przeczytaj także: Jak dbać o maszyny budowlane? Serwis i konserwacja

 

Jakie funkcje spełnia most napędowy?

 

Mosty napędowe można podzielić na sztywne oraz takie z niezależnymi zawieszeniami kół. Pierwszy wymieniony typ wykorzystuje się w pojazdach narażonych na duże obciążenie: maszynach budowlanych, autobusach piętrowych czy samochodach ciężarowych, a drugi – w samochodach osobowych. Niezależnie od rodzaju, takie komponenty spełniają podobne funkcje:

 

    • przenoszą moment obrotowy do kół jezdnych,
    • zmieniają wielkość momentu i prędkości obrotowej do potrzeb pojazdu,
    • załamują przebieg momentu obrotowego pod wymaganym kątem – najczęściej prostym,
    • odpowiadają za osadzenie kół i układu hamulcowego,
    • przenoszą siły pionowe wynikające z ciężaru pojazdu i siły boczne, a także momenty skręcające.

 

Dzięki temu, że korpus i kształt głowicy pochwy mostu są zakrzywione, most portalowy odpowiada za obniżenie środka ciężkości pojazdu. Od zwykłych mostów różni się ponadto tym, że przekładnia główna, mechanizm osiowy, a także dwie półosie o nierównej długości położone są w nim asymetrycznie.

 

Przeczytaj także: Jak wymienić pompę hydrauliczną w koparce?

 

Szeregowy napęd mostów

 

Maszyny budowlane, mające dużą ładowność, posiadają często nie tylko jeden most napędowy – układ „tandem" lub „tridem", czyli szeregowy napęd mostów, sprawia, że z układu napędowego usuwana jest skrzynia rozdzielcza. Mimo tego nawet koparki wyposażone w trzy mosty napędowe narażone są na zużycie. W przypadku usterki warto zaufać firmie, która kompleksowo przeprowadzi naprawę mostów napędowych, a w razie potrzeby zapewni dopasowane części zamienne.

 

Awarie mostu napędowego

 

Opisywana część to jeden z najbardziej obciążonych elementów maszyny – odpowiada za moc i wydajność. Most przenosi zwielokrotniony moment obrotowy w momencie uruchamiania oraz użytkowania sprzętu. Podczas eksploatacji naprężenie w łożyskach tocznych maleje, a takie zużycie prowadzi do awarii koparki. Z tego względu należy regularnie sprawdzać działanie mostu napędowego wraz ze stanem poszczególnych podzespołów.

Oznaki zużycia czy usterek w moście napędowym to nowe, niesłyszane dotąd dźwięki, wydobywające się z okolic mostu. Mogą to być zarówno głośne, nieprzyjemne odgłosy, jak i zwykły szum. Ponadto uszkodzony most napędowy znacznie utrudnia prowadzenie koparki – połączenie tych dwóch objawów to jasny sygnał, że maszynę budowlaną należy poddać naprawie.

 

Przeczytaj także: Czym jest wiertnica do minikoparki?

 

Naprawa mostów napędowych

 

W TOPSERVICE przeprowadzamy naprawę mostów napędowych i innych części w maszynach budowlanych. Doskonale wiemy, że układy napędowe w pojazdach psują się najmniej spodziewanych momentach, dlatego zapewniamy szybki dojazd do klienta w Polsce, a następnie remont podzespołów maszyn budowlanych lub wymianę zepsutych części, np. mostu napędowego, mechanizmu różnicowego czy jedno- lub dwuprzegubowych półosi napędowych. Oferujemy trafną diagnostykę, sprawną realizację oraz korzystne ceny.

 

Skontaktuj się z nami!

 

FAQ

1. Jakie zadania spełnia most napędowy?

Klasyczne mosty napędowe przekazują moc z wału napędowego do kół jezdnych, a ponadto osadzają części układu hamulcowego i kierowniczego.

2. Z czego zbudowany jest most napędowy?

Most napędowy składa się z pochwy (konstrukcji zewnętrznej), która we wnętrzu utrzymuje przekładnię główną, półoś oraz mechanizm różnicowy. Po bokach znajdują się także walcowe przekładnie boczne i czopy osadzenia piast.

3. Jak rozpoznać awarie mostu napędowego?

Objawy awarii to przede wszystkim hałas oraz utrudnione prowadzenie maszyny. Po zaobserwowaniu takich sygnałów jak najszybciej trzeba przeprowadzić naprawę mostu napędowego.


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)