Polish English German Russian

Wielu osobom – dużym i małym – maszyny rolnicze imponują swoimi gabarytami, siłą oraz wytrzymałością. Aby po kilku czy nawet kilkunastu latach wciąż były przedmiotem zaciekawienia, a przede wszystkim użytecznym narzędziem dla rolnika, trzeba odpowiednio o nie dbać. Jak przeprowadzić konserwację maszyn rolniczych? Podpowiadamy!

 

konserwacja maszyn rolniczych

 

Konserwacja maszyn rolniczych po sezonie

 

Większość „ciężkich" sprzętów rolniczych do produkcji roślinnej użytkowana jest jedynie przez krótki okres w roku. W zależności od upraw może to być tylko kilkanaście dni. Aby bardziej zaawansowane i podstawowe maszyny rolnicze w przyszłym sezonie pracowały bez zarzutu, trzeba koniecznie odpowiednio je zabezpieczyć oraz usunąć zaobserwowane usterki.

Mimo tego, że opisywane sprzęty konstruuje się z troską o ich wytrzymałość, zaniedbane zaskakująco szybko niszczeją. Maszyny rolnice są narażone na uszkodzenia zarówno podczas prac polowych, jak i w czasie przechowywania. Poświęcając niewielki wysiłek, rolnik nie tylko zaoszczędzi na zakupie nowych części, ale zapobiegnie niespodziewanym awariom w momencie intensywnego użytkowania.

 

Przeczytaj także: Części do kombajnów - jak o nie dbać?

 

Odpowiednia konserwacja maszyn rolniczych krok po kroku

 

Wbrew pozorom konserwacja maszyn rolniczych nie polega jedynie na działaniach przeprowadzanych na koniec sezonu – nie można zapominać o pielęgnacji po każdym zakończonym dniu pracy. Wykonanie kompleksowej konserwacji maszyn powinno przebiegać dokładnie, z troską o najdrobniejszy szczegół. Warunkiem sprawności sprzętów w kolejnym sezonie jest dokładne przestrzeganie przez użytkownika podstawowych zasad konserwacji, które przedstawiamy poniżej.

  • Urządzenia po każdorazowej pracy powinny być oczyszczone z zanieczyszczeń.
  • Podczas kilkudniowej przerwy w wykorzystaniu maszyny, również trzeba zadbać o bieżącą konserwację.
  • Nie należy odkładać w czasie posezonowych zabiegów pielęgnacyjnych – jak najszybciej po wykonaniu ostatniego zadania warto oczyścić i zabezpieczyć sprzęt. Terminowość wykonania zabiegów konserwacyjnych jest kluczowa.

Poniżej opisujemy szczegółowo kolejne czynności konserwacyjne. Ich zakres powinien być dopasowany do rodzaju maszyny, trzeba wziąć pod uwagę również:

  • miejsce przechowywania sprzętu poza sezonem,
  • długość okresu przechowywania sprzętu,
  • charakter pracy,
  • złożoność konstrukcji maszyn.

 

Oczyszczanie jako pierwszy krok konserwacji maszyn rolniczych

 

Każdorazowo po zakończonej pracy trzeba z powierzchni maszyny usunąć zanieczyszczenia. Warto wykonać to za pomocą szczotek czy druciaków. Przy wydmuchiwaniu resztek zanieczyszczeń z maszyn rolniczych przydatna będzie również sprężarka ze specjalnym pistoletem. Części takie jak łańcuchy w przekładniach wolnoobrotowych wystarczy przetrzeć szczotką lub pędzlem.

Myjki wysokociśnieniowe to także ciekawy pomysł – użytkownik przeprowadza wówczas mycie mocno zabrudzonych elementów strumieniem wody z wodnym roztworem środków myjących. Nie należy przy tym kierować strumienia wody bezpośrednio na delikatne części takie jak: przewody i urządzenia elektryczne, filtry, łożyska, uszczelki, przekładnie, wlewy paliwa.

 

Przeczytaj także: Jakie są najważniejsze częsci do ciągników rolniczych?

 

Uzupełnienie powłok malarskich

 

W czasie intensywnego użytkowania maszyn rolniczych nietrudno o uszkodzenie powłok malarskich. Wówczas miejsca wystawione na działanie promieni słonecznych, wilgoci i zanieczyszczeń jest podatne na korozję. Z tego względu koniecznie trzeba na bieżąco uzupełniać ubytki w powłoce malarskiej, uprzednio oczyszczając i odtłuszczając newralgiczne punkty.

 

Uzupełnienie środków smarnych

 

Użytkowanie, a także mycie mocno zabrudzonych powierzchni usuwa część środków smarnych. Substancje tego rodzaju nie tylko zapobiegają przegrzaniu elementów, ale również są ochroną antykorozyjną. Z tego względu rolnik powinien zadbać o pokrycie cienką warstwą smaru stałego lub płynnego elementy niepokryte farbą. Części mechanizmu, np. przekładnie zębate i prowadnice, trzeba pokryć grubszą warstwą produktu, zaś zamknięte skrzynie przekładniowe wymagają uzupełnienia albo wymiany oleju płynnego.

Oczyszczone i nasmarowane maszyny rolnicze trzeba przechowywać w pomieszczeniach chłodnych i suchych lub innych miejscach, warto jednak zadbać o zabezpieczenie przed deszczem oraz działaniem promieni słonecznych.

 

Przeczytaj także: Co ile wymieniać olej w ciągniku rolnicznym?

 

Przegląd maszyn rolniczych

 

Prawidłowa konserwacja maszyn rolniczych polega głównie na myciu maszyn oraz uzupełnianiu powłok malarskich czy smarów, które użytkownik może z powodzeniem przeprowadzić na własną rękę. Oprócz tego warto dodatkowo pomyśleć o przeglądzie urządzeń przed sezonem prac polowych, a w przypadku awarii – trzeba przeprowadzić serwis maszyn rolniczych.

Tego rodzaju sprzęty nie stanowią przed nami tajemnic, zachęcamy zatem do kontaktu z firmą TOPSERVICE. Wystarczy napisać e-mail albo zadzwonić, a szybko postawimy diagnozę, przyjedziemy w dowolne miejsce w kraju i zajmiemy się kontrolą pracy sprzętu lub regeneracją maszyn rolniczych. Oferujemy też sprzedaż części maszynowych w atrakcyjnych cenach.

 

Skontaktuj się z nami!

 

FAQ

1. Kiedy przeprowadzać konserwację maszyn rolniczych?

Konserwację trzeba przeprowadzać nie tylko na koniec sezonu, ale każdorazowo po zakończonej pracy, a także w ciągu kilkudniowych przerw w zastosowaniu sprzętu.

2. Co obejmuje konserwacja maszyn rolniczych?

Działania konserwacyjne to przede wszystkim oczyszczanie sprzętu, uzupełnienie powłok malarskich oraz smarów, a także odpowiednie przechowywanie całego parku maszynowego poza sezonem.

3. Kiedy przeprowadzić profesjonalny przegląd maszyn rolniczych?

Przegląd warto przeprowadzić przed rozpoczęciem następnego sezonu użytkowania sprzętu, czyli zazwyczaj wiosną lub wczesnym latem.


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)