Polish English German Russian

Maszyny budowlane to nie tylko koparki czy spychacze. Do zadań specjalnych wykorzystuje się inne narzędzia, jak ładowarka teleskopowa. Taki pojazd znajduje szerokie zastosowanie, zarówno w budownictwie, jak i rolnictwie. W tym artykule przedstawiamy, do czego służy koparka teleskopowa, a ponadto podpowiadamy, jakie uprawnienia trzeba mieć, aby móc nią operować.

 

ładowarka teleskopowa

 

Obrotowe ładowarki teleskopowe – co to takiego?

 

Ładowarka teleskopowa to maszyna transportu bliskiego. Pojazd składa się z podwozia z kołami oraz wysięgnika, którego wysokość podnoszenia zależy od modelu, jednak maksymalna wysokość to bardzo często aż 22 metry. Ładowarki teleskopowe mogą być dodatkowo wyposażone w inny osprzęt, jak przykładowo:

  • łyżka,
  • chwytaki,
  • kosz osobowy,
  • pług,
  • siewnik.

Łyżka do ładowarki teleskopowej i inne sprzęty wymienione wyżej sygnalizują, że maszyna służy do podnoszenia oraz przenoszenia ładunków na niewielkich trasach.

 

Przeczytaj także: Skraplacz klimatyzacji – objawy usterki i wymiana części

 

Do jakich zadań wykorzystuje się ładowarkę teleskopową?

 

Wszystkie pojazdy dostępne na sprzedaż czy wynajem dzieli się na dwa typy: rodzaj z podnośnikiem obrotowym albo przegubowym. Każda ładowarka teleskopowa sprawdza się tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca, aby wykorzystać inne maszyny.

Ładowarki teleskopowe są wykorzystywane przede wszystkim na placach budowy. Służą tam do przenoszenia materiałów budowlanych, a ponadto stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych podnośników koszowych czy nawet dźwigów. W rolnictwie z ładowarek teleskopowych można skorzystać do siania i koszenia. Maszyna spełnia również funkcje pługa oraz ciągnika, zwłaszcza w dużych gospodarstwach rolnych. Za jej pomocą przewozi się paszę dla zwierząt, układa snopki siana albo słomy, wywozi obornik i nie tylko.

Ładowarkę teleskopową wykorzystuje się w leśnictwie do transportu, załadunku czy rozładunku drewna. W magazynach przemysłowych ładowarki teleskopowe z powodzeniem zastępują wózki widłowe – dzięki nim bezpiecznie, szybko i precyzyjnie można przemieszczać towary na paletach oraz układać je w wyznaczonym miejscu.

 

Ładowarka teleskopowa – uprawnienia

 

W przeciwieństwie do wielu innych maszyn ładowarki teleskopowe, poza realizacją konkretnych usług, podlegają pod dwa przepisy związane z ich użytkowaniem. Z jednej strony są bowiem maszynami podnoszącymi, a z drugiej – pojazdami mogącymi uczestniczyć w ruchu drogowym. Oznacza to, że podczas przemieszczania ładunków ładowarka teleskopowa podlega Urzędowi Dozoru Techniczne, a w dowolnej chwili poruszania się po drogach publicznych musi spełniać przepisy Kodeksu Drogowego. Każda maszyna musi być więc zgłoszona pod nadzór UDT, a wyposażona w tablicę rejestracyjną – jest traktowana jako ciągnik rolniczy lub kombajn.

Osoby chcące uzyskać uprawnienia na operowanie ładowarkami teleskopowymi, powinny zarejestrować się na szkolenie na wózki widłowe I WJO. Po egzaminie przed UDT, kursant może obsługiwać pojazd z dowolnym osprzętem dodatkowym w Polsce i za granicą. Uprawnienia takie wydaje się raz i są ważne przez cały czas, zatem nie trzeba martwić się ponownym podchodzeniem do egzaminu.

 

Przeczytaj także: Jak dbać o maszyny rolnicze? Serwis, konserwacja, przegląd

 

TOPSERVICE – części do maszyn rolniczych i budowlanych

 

Operator ładowarki teleskopowej powinien nie tylko posiadać odpowiednie uprawnienia, ale również dbać o stan maszyny. Warto spełniać zalecane przez producenta wskazówki eksploatacyjne – w przeciwnym razie nawet nowe urządzenia szybko zaczną się psuć.

W celu naprawy ładowarki teleskopowej, zakupu części czy przeglądu technicznego, warto zwrócić się do sprawdzonej firmy. TOPSERVICE oferuje pomoc użytkownikom maszyn rolniczych i budowlanych, niezależnie od tego, jaka jest lokalizacja urządzeń – dojeżdżamy do klientów w całym kraju. Wystarczy skontaktować się z nami i opisać problem, a my zajmiemy się resztą.

 

FAQ

 

1. Co to jest ładowarka teleskopowa?

To pojazd złożony z podwozia z kołami oraz wysięgnika. Służy do podnoszenia i przewożenia ładunków na krótkich trasach. Ładowarki teleskopowe można wyposażyć w dodatkowy sprzęt jak łyżka, chwytak czy kosz osobowy.

2. Gdzie wykorzystuje się ładowarki teleskopowe?

M.in. w rolnictwie, budownictwie, przemyśle oraz leśnictwie głównie do przenoszenia i układania materiałów, jak siano, ścięte drzewa czy palety z towarami w magazynach.

3. Jakie uprawnienia są wymagane do operowania ładowarki teleskopowej?

Warto zarejestrować się na kurs na wózki widłowe I WJO. Po egzaminie przed UDT kursant uzyskuje uprawnienia do operowania ładowarki teleskopowej w Polsce i za granicą bez potrzeby przedłużania ważności dokumentów.


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)