Polish English German Russian

Jak przedłużyć poprawne działanie maszyny? Oczywiście trzeba zadbać o odpowiednią konserwację jej części! Ma to wyjątkowe znaczenie w kontekście sprzętu budowlanego i rolniczego, które codziennie są narażone na olbrzymie obciążenia. Dobry stan poszczególnych komponentów zapewnia żywotność całego urządzenia. Sprawdźmy, jak przebiega poprawna konserwacja części maszyn budowlanych.

 

Konserwacja części do maszyn

 

Po co przeprowadzać konserwację części w maszynach?

 

Mimo imponującej budowy i gabarytów maszyny rolnicze oraz budowlane nie są odporne na wszystko – nawet niewidoczne drobinki pyłu mogą gromadzić się poza zasięgiem wzroku użytkownika i powodować poważne usterki. Zaniedbywanie konserwacji prowadzi więc do awarii, a co za tym idzie, wydatków dla właściciela. Nowoczesne maszyny, podobnie jak te nieco starsze, potrzebują odpowiedniej troski, aby jak najdłużej służyły do prac polowych i nie tylko.

Konserwacja maszyn jest również potrzebna, ponieważ opisywanego sprzętu właściwie nie da się zastąpić na placu budowy. Wówczas realizacja zadań ulega opóźnieniu. Sprzęt działa w trudnych warunkach: niezależnie od czynników pogodowych, w miejscach pełnych kurzu lub błota, a często także na wysokich obrotach silnika. Aby zaoszczędzić na naprawie lub kupnie nowych urządzeń, warto zainwestować czas na regularną konserwację.

 

Konserwacja maszyn rolniczych i budowlanych

 

Dbanie o „ciężki sprzęt" nie wymaga zbyt dużych nakładów czasu – wystarczą drobne prace wykonywane regularnie. Posezonowych zabiegów pielęgnacyjnych nie należy odkładać, ponieważ zwiększa to ryzyko uszkodzenia urządzeń. Zakres i szczegółowy sposób działań konserwacyjnych powinien być dopasowany racjonalnie do każdego rodzaju maszyny. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę również:

  • miejsce przechowywania sprzętu,
  • długość okresu przechowywania sprzętu bez wykonywania pracy,
  • agresywność środowiska pracy,
  • złożoność konstrukcji maszyn.

 

Przeczytaj także: Skraplacz klimatyzacji – objawy usterki i wymiana części

 

Czyszczenie – podstawa konserwacji maszyn

 

Konserwacja maszyn oraz ich części polega głównie na utrzymywaniu ich w czystości. Po każdorazowej pracy powinny być zatem dokładnie umyte. W przypadku niektórych modeli poleca się wykorzystanie myjki parowej z wodnym roztworem środków myjących, innych – wystarczy przedmuchanie za pomocą sprężonego powietrza z kompresora. Przy uporczywych zanieczyszczeniach, kiedy myjki wysokociśnieniowe nie dają rady, warto pomóc sobie szczotkami i druciakami, zwłaszcza w przypadku trudno dostępnych miejsc.

Delikatniejsze podzespoły maszyn, np. łańcuchy w przekładniach wolnoobrotowych, wlewy paliwa, urządzenia elektryczne czy filtry wymagają innego procesu mycia. Nie należy kierować strumienia wody bezpośrednio na takie komponenty, a do usunięcia osadów warto wykorzystać miękkie pędzle.

 

Uzupełnienie lub wymiana smarów

 

Bieżącą konserwację warto zakończyć kontrolą ilości substancji smarnych w sprzęcie. Po myciu maszyn i usunięciu zanieczyszczeń, np. pozostałości olejów, usuwa się również część substancji smarujących. Po gruntownym oczyszczeniu warto więc uzupełnić warstwę antykorozyjną na częściach niepokrytych farbą. Niektóre partie mechanizmu trzeba pokryć grubszą dawką oleju, a inne wymagają całkowitej jego wymiany. Zalegające zbędne substancje stałe mogą bowiem negatywnie wpłynąć na wydajność pracy maszyny.

 

Przeczytaj także: Jak dbać o maszyny rolnicze? Serwis, konserwacja, przegląd

 

Uzupełnienie powłok malarskich po zakończeniu sezonu eksploatacyjnego

 

Przygotowując sprzęt rolniczy lub budowlany na „odpoczynek" po sezonie wzmożonej pracy, trzeba ocenić stopień skorodowania maszyn, usunąć ewentualne ślady rdzy i uzupełnić braki w powłoce malarskiej. Aby farba trzymała się lepiej, warto uprzednio odtłuścić powierzchnię przy użyciu rozpuszczalników. Malowanie zabezpiecza sprzęt przed promieniami UV, wilgocią oraz zanieczyszczeniami. Dzięki dokładnemu uzupełnieniu powłoki maszyna będzie mniej narażona na działanie rdzy w kolejnym okresie eksploatacyjnym.

 

Konserwacja urządzenia a przegląd

 

Konserwacja maszyn polega również na cyklicznym przeglądzie stanu technicznego. Właściwą praktyką jest kontrola poziomu oleju po wyjątkowo wydajnej pracy, ale to nie zawsze wystarczy, żeby zabezpieczyć sprzęt przed awariami. Przeglądy techniczne maszyn uwzględnione w zaleceniach gwarancyjnych przeprowadzają pracownicy firmy TOPSERVICE. Wystarczy telefon lub e-mail – zajmujemy się kontrolą pracy maszyn rolniczych i budowlanych.

 

Przeczytaj także: Oryginalne czy zamienniki - jakie części zamienne do maszyn wybrać?

 

FAQ

 

1. Kiedy trzeba przeprowadzić konserwację maszyn?

Konserwację należy przeprowadzać po każdym zakończonym dniu pracy. Bardziej dogłębne czyszczenie oraz kontrolę działania sprzętu warto wykonać nieco rzadziej, za to w regularnych odstępach czasu, np. przed i po sezonie prac polowych.

2. Co obejmuje konserwacja części do maszyn budowlanych?

Konserwacja maszyn to ich oczyszczanie, kontrola ilości smaru, uzupełnienie powłok malarskich oraz regularne przeglądy techniczne.

3. Jak myć wrażliwe części do maszyn?

Elementy delikatne należy myć tak, aby nie kierować strumieniem wody bezpośrednio na części. Warto wykorzystać do tego zadania miękki pędzel albo sprężone powietrze.


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)