Polish English German Russian

Maszyny budowlane nieraz zdumiewają siłą, możliwością wykonania pracy niemal niemożliwej do zrealizowania przez człowieka, a także samą konstrukcją. Nawet takie narzędzia ciężkie nie są jednak niezniszczalne. Nowoczesne sprzęty także doświadczają usterek. Co robić, kiedy koparka nie odpala? Jakie mogą być przyczyny awarii? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

 

koparka nie odpala

 

Diagnoza problemów maszyn budowlanych

 

Aby koparkę poddać naprawie, warto w pierwszej kolejności określić źródło kłopotów z odpaleniem sprzętu. Początkowo może wydawać się to niemal niemożliwe, ale doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć większych problemów ze wskazaniem lokalizacji usterki. Czy ostatnio maszyna odmówiła posłuszeństwa? Gdzie pojawiały się wcześniejsze awarie i czy trwały od dłuższego czasu? Specjalista także z pewnością zada podobne pytania, aby szybciej uporać się z naprawą.

 

Przeczytaj także: Szybkozłącza hydrauliczne do maszyn budowlanych – czym są i na co mają wpływ?

 

Czy rozrusznik kręci? Problem z układem elektrycznym

 

Jeśli koparka nie odpala, przyczyna takiego stanu rzeczy może leżeć w układzie elektrycznym, a szczególnie w rozruszniku. Układ zasilania nie obraca koła zamachowego i w ten sposób nie można uruchomić maszyny. „Szczęściem w nieszczęściu" jest fakt, że taka usterka jest najłatwiejsza i najtańsza do usunięcia. Serwis maszyny budowalnej polega wówczas na wymianie wadliwego przekaźnika z zepsutą cewką lub spalonego bezpiecznika. Rzadziej występują problemy z działaniem stacyjki.

 

Może się również okazać, że to wyładowany akumulator zapobiega uruchomieniu koparki – sygnałem tego jest zazwyczaj powolne obracanie rozrusznika. Natomiast jeśli rozrusznik działa poprawnie, ale koparki nie można odpalić, trzeba przyjrzeć się układowi żarowemu. Większość problemów tego rodzaju da się wyeliminować przez przekręcenie stacyjki do pozycji ON przed uruchomieniem. Kilkanaście sekund w tej pozycji wystarczy, aby świece się rozgrzały i uruchomiły silnik. Brak zasilania oznacza potrzebę wymiany elementów takich jak świece, przekaźniki, bezpieczniki lub cały układ sterujący (komputer).

 

uszkodzona koparka

 

Brak paliwa w komorze silnika – awaria układu paliwowego

 

Drugim podejrzanym źródłem braku możliwości uruchomienia sprzętu budowlanego może być układ paliwowy. Najpierw warto sprawdzić, czy w baku w ogóle jest paliwo. Jeśli nie, trzeba przeprowadzić tankowanie. Jeśli jednak zbiornik wypełniono co najmniej do połowy, należy posłuchać, jak pracuje pompa paliwa – powodem może być niskie napięcie, wyładowanie akumulatora, spalony bezpiecznik lub sama pompa.

 

Przepływ paliwa może być również zablokowany przez wytrącającą się parafinę lub inne stałe zanieczyszczenia. Filtry paliwa czasami blokują przepływ, zwłaszcza przy niskich temperaturach. O ile pompa pracuje bez zarzutu, trzeba sprawdzić, czy paliwo dopływa do listwy wtryskowej, a pompka ręczna działa.

 

Jeśli jednak wszystkie wymienione wyżej elementy pracują poprawnie, a uszkodzona minikoparka wciąż nie działa, warto zaufać profesjonalistom i oddać sprzęt do serwisu. Wadliwe silniki, cylindry lub wały korbowe wymagają regeneracji lub wymiany.

 

Przeczytaj także: Konserwacja części do maszyn – jak powinna przebiegać?

 

Usterki maszyn budowlanych – lepiej zapobiegać, niż leczyć

 

Problemom z rozrusznikiem czy elementami układu paliwa z powodzeniem można zapobiec. Przede wszystkim należy dbać o terminowe przeglądy oraz poprawną konserwację. Warto regularnie sprawdzić, w jakim stanie są układy ładowania i paliwa, a także ocenić poziom oleju czy kondycję filtrów. Dobrze dopasowany olej (zwłaszcza zimą) również zapobiega uszkodzeniom ładowarki.

 

Części do maszyn TOPSERVICE

 

O ile zwykły użytkownik może mieć kłopot z lokalizacją przyczyny powyższych problemów, doświadczony mechanik zrobi to z łatwością. Pracownicy TOPSERVICE sprawdzą przed sezonem, w jakim stanie jest koparka. Uszkodzony silnik zregenerujemy lub wymienimy na nowy w atrakcyjnej cenie, dlatego właściciele sprzętów nie muszą martwić się wysokimi wydatkami na naprawy. Ponadto zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu – udostępniamy części do maszyn, aby użytkownicy zainstalowali je na własną rękę.

 

Przeczytaj także: Ładowarka teleskopowa – do czego służy i jakie uprawnienia trzeba mieć, by jej używać?

 

FAQ

 

1. Koparka nie działa – jaka może być tego przyczyna?

 

Uszkodzona koparka (a właściwie nieudany zapłon) świadczy najprawdopodobniej o nieprawidłowym działaniu układu elektrycznego lub paliwowego.

 

2. Jakie części do uszkodzonej koparki kupić?

 

To zależy, czego dotyczy naprawa. W maszynie można wymienić bezpieczniki, akumulatory, filtry paliwa, rozrusznik, silnik czy nawet komputer.

 

3. Jak zapobiegać awariom koparki?

 

Trzeba regularnie sprawdzać stan techniczny pojazdu oraz dopełniać wymaganych przeglądów w serwisie.


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)