Zakup maszyny budowlanej to dla wielu przedsiębiorców duży wydatek. Cena nie powinna być jednak jedynym czynnikiem warunkującym zakup sprzętu. Korzystny koszt zakupu powinien iść w parze z dobrym stanem technicznym. Samodzielne oględziny to jednak za mało. Przegląd przed zakupem maszyny budowlanej powinien być wykonany przez osoby specjalizujące się w diagnostyce i naprawie tego typu urządzeń.

 

 

Przegląd przedzakupowy maszyny budowlanej - dlaczego jest konieczny?

 

Kupno zarówno nowej, jak i używanej maszyny budowlanej jest wydatkiem, który opłaci się tylko wtedy, gdy urządzenie nie będzie wymagało niekończących się inwestycji w naprawy i wymianę części. Nie należy więc robić błędu już na samym początku i decydować się na kupienie produktu w ciemno, czyli bez oddania go w ręce specjalistów, którzy wykonują przegląd. Producenci sprzętu oraz osoby sprzedające używane urządzenia powinni być świadomi, że tego typu przeglądy są standardową procedurą i bez problemu udostępniać swój towar do skontrolowania jego działania.

 

Przegląd przedzakupowy maszyny budowlanej jest szczególnie istotny, jeśli decydujemy się na starszy sprzęt. Wiele osób wybiera tę opcję nie tylko ze względu na niższy koszt samej maszyny, ale także w wielu przypadkach tańsze części zamienne, potrzebne w razie ewentualnych awarii. Przy zakupie starszych modeli trzeba tym bardziej zadbać o przeprowadzenie dokładnych, kompleksowych oględzin - inaczej nasza perspektywa oszczędności może okazać się złudzeniem. Maszyny budowlane generują bowiem znaczne koszty nie tylko na etapie zakupu, ale także serwisu, regeneracji czy wymiany części.

 

Kiedy zrobić przedzakupowy przegląd maszyny budowlanej?

 

Z wykonaniem przeglądu przed zakupem maszyny budowlanej nie należy zwlekać, tym bardziej że jego wykonanie zależy także od dostępności firmy, która dokładnie skontroluje działanie wszystkich podsystemów pojazdu. Nie powinniśmy podejmować decyzji o jego zakupie zbyt pochopnie, będąc ograniczonym czasowo. Od sprawności maszyny budowlanej będzie bowiem zależeć zarówno efektywna praca na terenie budowy, jak i bezpieczeństwo osób, które się na niej znajdują. Ponadto może okazać się, że po wykonaniu przeglądu produkt nie będzie nas dłużej interesował i będziemy musieli kontynuować poszukiwanie zadowalającego modelu.

 

Przeczytaj także: Które części do koparek najczęściej wymagają wymiany?

 

Co sprawdza się podczas przeglądu maszyny budowlanej?

 

Mimo że przedzakupowy przegląd najlepiej zlecić specjalizującej się w tym firmie warto znać podstawowe kwestie związane z prawidłowym funkcjonowaniem maszyny budowlanej, by móc dokonywać świadomych i rozsądnych zakupów. Wyjaśniamy więc, co zostanie skontrolowane podczas oględzin:

  • podwozie - sprawdzenie stanu podwozia obejmuje jego następujące elementy: rolki podtrzymujące i jezdne, koło napędowe i napinające, tuleje, sworznie, ogniwa łańcucha. Ponadto należy sprawdzić, czy na podwoziu nie ma śladów spawania lub innych oznak dokonywanych napraw, a także wycieków;
  • opony - ich wymiana generuje duże koszty w każdym typie pojazdu, dlatego należy je dokładnie sprawdzić. Na niekorzyść produktu będzie działać nierównomierne zużycie opon, nienaturalne wypukłości, pęknięcia oraz brak śrub. Specjalista skontroluje także głębokość bieżnika, którą można wówczas porównać z zaleceniami producenta dotyczącymi momentu wymiany opon;
  • pompa hydrauliczna - należy sprawdzić, czy po osiągnięciu temperatury roboczej przez silnik pompa słabnie - jeśli tak, należy zrezygnować z zakupu maszyny;
  • wieniec obrotu - w używanych maszynach problemem mogą być luzy na wieńcu lub ukruszone zęby;
  • łożysko obrotu - to kolejny element maszyny budowlanej, którego zużycie świadczy o dużej eksploatacji pojazdu w przeszłości;
  • silnik - po uruchomieniu maszyny należy sprawdzić, czy rodzaj i natężenie emitowanych przez niego odgłosów nie odbiega od normy, czy w silniku panuje dobre, zbliżone do fabrycznego ciśnienie oleju, czy z rury wydechowej nie wydobywa się dym oraz czy po odpaleniu maszyny silnik ma odpowiednią moc i nie słabnie po rozgrzaniu;
  • komputer pokładowy - jeśli maszyna go posiada, należy sprawdzić, czy nie wyświetlają się na nim błędy lub kontrolki. Precyzyjna kontrola działania komputera pokładowego jest możliwa tylko w specjalistycznym serwisie po podłączeniu go do urządzenia diagnostycznego,
  • klimatyzacja - jeśli maszyna ją posiada, warto zobaczyć czy prawidłowo działa.

Pozostałe elementy, które serwis maszyn budowlanych sprawdzi podczas przeglądu to: zwolnice, ramię, układ centralnego smarowania, szybkozłącza, gąsienice. Pamiętajmy także, żeby zapytać sprzedawcy o dodatkowy, lecz bardzo przydatny osprzęt do maszyny budowlanej, np. łyżka skarpowa i młot do koparki.

 

Czy warto zrobić przegląd przed kupnem maszyny budowlanej - jazda próbna

 

Jazda próbna jest koniecznym elementem oględzin maszyny budowlanej. Pozwala na ocenienie kondycji wielu z wyżej wymienionych elementów pojazdu i sprawdzić działanie wszystkich podzespołów. Kontroluje się wówczas także prawidłową jazdę maszyny - czy przemieszcza się równo po prostym torze, a także czy sprawnie i dobrze skręca. Tylko podczas uruchomienia i wypróbowania pojazdu można sprawdzić, czy jego czas reakcji jest zgodny z normą i czy ruchy (np. podnoszenie ramienia koparki) są wykonywane płynnie.

Ponadto przyszły operator powinien przed zakupem zwrócić uwagę na siedzisko - czy jest wygodne i ergonomiczne, tzn. czy siedząc, ma łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych podczas jazdy elementów kabiny. Ponadto warto skontrolować wizualny stan siedziska i obecność ewentualnych pęknięć lub innych uszkodzeń.

 

Przegląd przed zakupem maszyn budowlanych - pozostałe wskazówki

 

Poza oddaniem maszyny budowlanej w ręce specjalistów z TOPSERVICE-24, którzy wykonają dokładny przegląd przedzakupowy warto poznać kilka dodatkowych rad, dzięki którym nie będziemy żałować dokonanej transakcji:

  • Warto wybrać producenta maszyny budowlanej, który oferuje także łatwy dostęp do zamiennych części. W przeciwnym razie ewentualna awaria urządzenia w przyszłości może być problematyczna, a zdobycie części kosztowne. TOPSERVICE-24 oferuje części takich producentów jak CAT, JCB, WEIDEMANN czy VOLVO.
  • Niektórzy sprzedawcy mogą próbować zamaskować wady maszyny, używając „trików” wizualnych. Nie można zatem dać się zwieść pierwszemu wrażeniu i nawet jeśli urządzenie wygląda jak nowe, należy wykonać przegląd przed zakupem.
  • Uczciwy sprzedawca nie będzie miał nic przeciwko wykonaniu przeglądu przed zakupem maszyny budowlanej. Jeśli będzie się sprzeciwiał, najlepiej zrezygnować z jego oferty.
  • Przed zakupem należy koniecznie zapytać (jeśli sprzedawca sam nam jej nie udostępni) o dokumentację maszyny, aby poznać szczegóły na temat daty produkcji, rodzaju napędu oraz marce, mocy i pojemności silnika. Ponadto odpowiednie dokumenty są podstawą gwarancji oraz potwierdzają, że sprzęt może być legalnie sprzedany i nabyty.

 

Skontaktuj się z nami!

 

FAQ:

1. Czy warto zrobić przegląd przed kupnem maszyny budowlanej?

Tak, przegląd przed zakupem jest konieczny i powinna go wykonać firma świadcząca takie usługi i mająca do tego odpowiedni sprzęt (np. do podnoszenia lub diagnostyki). Bez przeglądu zakup może okazać się fiaskiem.

2. Ile kosztuje przedzakupowy przegląd maszyny budowlanej?

Koszt usługi zależy od indywidualnych ustaleń danego przedsiębiorstwa, które może proponować stawkę za godzinę plus dojazd lub stałą stawkę - zazwyczaj w wysokości kilkuset złotych.

3. Jakiej firmie powierzyć wykonanie przeglądu przed zakupem maszyny budowlanej?

Najlepiej wybrać przedsiębiorstwo, które oferuje rabat za stałą współpracę, obejmującą przegląd oraz późniejsze naprawy i regenerację części maszyny.