Polish English German Russian

Maszyny budowlane określane są bardzo często ciężkim sprzętem. Wykorzystywane są one do trudnych prac nie tylko na placach budowy, ale także podczas transportu różnego rodzaju ładunku. Większość aut ciężarowych, czy też koparko-ładowarek ma jedną wspólną cechę - lubią psuć się w najmniej odpowiednim momencie. Nie jest to jednak ich kaprys a efekt tego, jak wcześniej o nie dbaliśmy. Jedną z części, która najczęściej ulega awarii, jest skrzynia biegów. Regularnie konserwowana, sprawdzana i naprawiana, nawet przy najmniejszej usterce, będzie w stanie funkcjonować przez długi czas, a my nie będziemy musieli się niepotrzebnie denerwować i stresować, że w czasie pracy nagle maszyna stanie. Co, jednak gdy zaniedbamy przekładnie? Jak ją naprawić? Komu powierzyć to zadanie?

 

Naprawa skrzyń biegów

Skrzynie biegów w maszynach budowlanych kiedyś i dziś


Maszyny budowlane to głównie koparki i koparko-ładowarki, jednak nie można zapominać także o ciężarówkach, które odpowiadają za transport ładunków. Bez nich nie byłoby możliwe szybkie wywiezienie zalegającego gruzu, czy ton piasku, który uniemożliwiałby postęp prac. Jazda takimi samochodami w obecnych czasach nie jest zbyt wymagająca. Wszystkie nowoczesne maszyny mają wbudowany ogrom automatyki i elektroniki. Również skrzynia biegów jest znacznie łatwiejsza w operowaniu niż kiedyś.

 

Pierwsze modele przekładni były mocno rozbudowane i zajmowały wiele miejsca. Przykładem może być stary Mack serii B, który mógł mieć nawet cztery drążki do zmiany biegów. Jazda takim samochodem, który był dodatkowo załadowany towarem, była naprawdę ekstremalna. Dziś jednak większość maszyn ma skrzynie automatyczne lub przynajmniej półautomatyczne. Mało tego, część z nich wyposażona jest w systemy start/stop, które znane są z nowszych egzemplarzy samochodów osobowych. Rozwój technologii, który nieustannie gna do przodu, sprawia, że przekładnie stają się mniej awaryjne, ale gdy już pojawi się konieczność naprawy, może ona nie tylko sporo kosztować, ale zająć też wiele czasu.

 

Naprawa automatycznej skrzyni biegów jest zadaniem, które może często opierać się na ingerencji w system mechaniczny i elektroniczny. Ważne, aby znaleźć warsztat, w którym pracują specjaliści od usuwania usterek, mający aktualną wiedzę. W naszym zespole mamy fachowców, którzy od wielu lat zajmują się naprawą automatycznych skrzyń biegów w Poznaniu, ale podzespoły te przyjmują z całego kraju. Co ważne, stale uczą się nowych rozwiązań i idą z duchem rozwoju technologii, aby móc świadczyć najwyżej jakości usługi i przeprowadzać ekspresowe naprawy.

 

Przekładnia półautomatyczna i automatyczna - popularne skrzynie biegów w maszynach budowlanych


Koparko-ładowarki to maszyny budowlane pracujące pod szczególnym obciążeniem. Ich ciężka praca pozwala na zbudowanie fundamentów pod dom, uprzątnięcie sterty kamieni, czy też załadowanie piasku na ciężarówkę. Ciągłe ruszanie do przodu i do tyłu mocno odbija się nie tylko na skrzyni biegów, ale także na samym operatorze. Niektóre modele koparko-ładowarek do dzisiaj mają wbudowaną manualną skrzynię biegów, która wymaga sporego wysiłku. Na szczęście producenci maszyn budowlanych zauważyli te niedogodności i zaczęli wypuszczać na rynek pojazdy z przekładniami półautomatycznymi i automatycznymi. Czym się różnią?

 

Skrzynia półautomatyczna ma wszystkie przełożenia zasprzęglone przy pomocy wielotarczowych i mokrych sprzęgieł hydraulicznych. Wyposażona jest w bardzo prosty w obsłudze układ sterowania, zapewniający płynną zmianę kierunku jazdy, bez konieczności zatrzymania maszyny, co zwiększa jej wydajność i efektywność pracy. Skrzynia automatyczna wyposażona jest w system elektroniczny, który zmienia przełożenia w zależności od prędkości obrotowej silnika oraz wałka na wyjściu na wał napędowy. Taka przekładania jest o wiele bardziej komfortowa, ale także bardziej wymagająca, jeśli chodzi o jej obsługę.

 

Z naszego doświadczenia wiemy, że powinno się do niej dobierać filtry nie pod względem wielkości i gwinta, a filtracji i przepustowości. Jest to bardzo ważne, ponieważ w skrzyniach automatycznych stosowany jest by-pass. Złe dobranie części eksploatacyjnych będzie powodować ominięcie filtra, co w efekcie doprowadzi do szybciej awarii przekładni.

 

Podstawowe czynności związane z eksploatacją i serwisem skrzyni biegów w maszynie budowlanej

 

Skrzynie automatyczne są bardzo wygodne, ale ma to swoją cenę. Wielu operatorów oraz właścicieli, którzy się do nas zgłaszają, jest zdania, że trwałość tych przekładni jest bardzo niska. Należy jednak odpowiedzieć sobie dlaczego? Głównym powodem jest człowiek, a dokładniej to, jak on o nią dba. Automatyczna skrzynia biegów w maszynie budowlanej wymaga kilku podstawowych zabiegów, dzięki którym jej żywotność znacznie się wydłuży. Przede wszystkim należy zadbać o regularną wymianę oleju przekładniowego. Często w tym przypadku pojawia się mit, że skrzynia zalana olejem fabrycznym będzie pracować bez najmniejszych problemów przez wiele lat, o ile wcześniej nie pojawi się żaden wyciek.

 

Istotną czynnością serwisową jest regularne sprawdzanie poziomu oleju. Owszem, można go uzupełniać, ale z pewnością będzie trzeba dość szybko pojawić się w serwisie, który będzie musiał znaleźć źródło i powód wycieku. Operator powinien także regularnie sprawdzać ciśnienie na sprzęgło i zmiennik. Nie każdemu jednak uda się z tym poradzić, dlatego też zalecamy wizytę w naszym serwisie, gdzie zrobią to nasi fachowcy. Dodatkowo sprawdzą oni także stan krzyżaków, a w przypadku wystąpienia luzów wymienią je na nowe.

 

Skrzynie biegów - zębatki

 

Jak prawidłowo eksploatować automatyczną skrzynię biegów w maszynach budowlanych?


Skrzynia biegów w maszynie budowlanej będzie tak długo działać, jak dobrze będzie o nią dbać operator. Nikt nie zna tak dobrze maszyny, jak on, dlatego też jako pierwszy powinien on zauważyć wszelkie usterki. Jeśli skrzynia generuje niepokojące hałasy, wyświetlają się alarmy lub przekładnia szarpie, nie wolno tego bagatelizować. Musimy także wspomnieć o błędzie, jaki popełnia wielu operatorów.

 

Gwałtowne ruszanie maszyną przed rozgrzaniem oleju przekładniowego najczęściej będzie prowadzić do uszkodzenia skrzyni. Zalecamy, aby po odpaleniu maszyny odczekać około pięciu minut, a nawet dłużej w mroźny poranek. Silnik w tym czasie spokojnie popracuje i osiągnie nominalną temperaturę do pracy.

 

W przypadku, gdy skrzynia jest manualna, ważne, aby operator dobierał przełożenia do obciążenia i ukształtowania terenu. W nowoczesnych maszynach wyręczy ich elektronika, która radzi sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Innym często popełnianym błędem jest przełączanie biegów terenowych na szosowych w trakcie jazdy. Bezwzględnie powinno się wtedy zatrzymać maszynę, tak samo, jak w przypadku zmiany napędu na cztery koła. Wiemy jednak, że mimo znania tych zasad przez operatorów oraz właścicieli maszyny, często są one traktowane, jak drobnostki i pomijane. W ferworze pracy niekiedy także się o nich zapomina. W efekcie skutkuje to uszkodzeniem przekładni. Jak przeprowadzana jest wtedy naprawa automatycznych skrzyń biegów?

 

Naprawa automatycznych skrzyń biegów w Poznaniu


Maszyny budowlane i ich przekładnie często ulegają awariom. Generuje to oczywiście straty i przedłużanie się wykonania zlecenie. Jako fachowy zespół, który na co dzień pracuje z ciężkim sprzętem, wiemy, jak taka naprawa skrzyń biegów powinna być przeprowadzona. Wieloletnie doświadczenie sprawiło, że świadczymy najwyższej jakości usługi w tym zakresie.

 

Wszystkie prace remontowe przeprowadzamy zgodnie z zaleceniami serwisowymi na oryginalnych podzespołach. Jeśli jednak klient sobie zażyczy, możemy zamontować również części zamienne. Jako lider w swojej branży oferujemy naprawę automatycznych skrzyń biegów w atrakcyjnych cenach. Profesjonalny zespół wykona rzetelną diagnostykę i szybką naprawę. Ponadto w naszym sklepie znajdziesz także części zarówno zamienne, jak i oryginalne, do wszystkich popularnych marek maszyn budowlanych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

 

Skontaktuj się z nami!


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)