Polish English German Russian

Silnik traktora, tak jak każdej innej maszyny lub pojazdu, jest mocno eksploatowany i narażony na pracę w ekstremalnych warunkach. Ponadto specyfika jego budowy sprawia, że jego elementy są silnie narażone na zatarcia. Żeby do tego nie dopuścić, operator ciągnika rolniczego ma obowiązek dbać o systematyczną wymianę oleju silnikowego. W dzisiejszym artykule odpowiadamy więc na pytania, co ile trzeba wymieniać olej w traktorze, jaka pora roku jest na to najlepsza oraz jaki produkt wybrać.

 

Wymiana oleju w koparce

 

Dlaczego systematyczna wymiana oleju silnikowego jest tak ważna?

 

Kluczową rolą oleju jest zapobieganie zatarciu elementów silnika, które są na to narażone poprzez ciągłe stykanie się ze sobą. Cząsteczki tej substancji tworzą pomiędzy sąsiadującymi ze sobą częściami silnika cienką warstwę tzw. filmu olejowego, która ma właśnie niwelować tarcie. Drugim zadaniem oleju silnikowego jest odprowadzanie ciepła z silnika, zwłaszcza w ciągnikach z chłodnicą oleju. Kolejna funkcja to usuwanie osadów z wewnętrznych elementów silnika. Olej wchłania zanieczyszczenia i przenosi je do filtra oleju.

 

Jak widać, utrzymanie prawidłowego stanu oleju w ciągniku jest niezbędne dla funkcjonowania całej maszyny. Czym zatem grozi nieterminowa wymiana oleju?

 

Olej silnikowy, tak jak inne substancje w obrębie ciągnika, wielokrotnie się nagrzewa, a także miesza z przedostającym się do wnętrza bloku paliwem. Praca w bardzo wysokich temperaturach powoduje obniżenie właściwości smarnych, wskutek czego elementy silnika mogą się zacierać. Z kolei bardzo niskie temperatury mogą sprawić, że przepływ oleju będzie utrudniony - stąd mogą pojawić się problemy z uruchomieniem silnika mroźną zimą. Oprócz skrajnych temperatur na olej źle działa duży nacisk, który jest naturalną konsekwencją prawidłowego użytkowania traktora. Film olejowy na elementach silnika może się wówczas zerwać, co skutkuje brakiem smarowania elementów trących, a w dalszej perspektywie - skróceniem żywotności silnika.

 

Przeczytaj także: Ile kosztuje przegląd ciągnika rolniczego w 2021 roku?

 

Nieprzestrzeganie terminowości wymiany oleju silnikowego może też spowodować wytrącanie się sadzy i smoły wewnątrz silnika. Oprócz tego na skutek ścierania się metalowych części silnika powstają niepożądane metalowe opiłki. Takie zanieczyszczenia blokują pierścienie, zatykają kanały olejowe i osadzają się na silniku.

 

Można łatwo wyciągnąć wniosek, że silnik ciągnika rolniczego, a w konsekwencji cała maszyna nie będzie pracować prawidłowo bez utrzymania oleju w optymalnym stanie. Właśnie dlatego konieczna jest jego terminowa wymiana.

 

Skąd wiemy, co ile wymiana oleju w ciągniku rolniczym musi nastąpić?

 

Ogólna zasada mówi, że wymiana oleju silnikowego zależy od prac, do których wykorzystywany jest ciągnik i ich intensywności. W praktyce użytkownik traktora powinien przestrzegać zaleceń producentów urządzeń, które można znaleźć w instrukcji obsługi maszyny lub w warunkach gwarancji. Częstotliwość wymiany jest podana jako liczba motogodzin (mtg lub mth) pracy ciągnika. Razem z olejem wymieniane są także jego filtry.

 

Na pytanie, co ile wymieniać olej w ciągniku rolniczym, nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ zależy to od zaleceń producenta i intensywności eksploatacji naszej maszyny. Ogólnie można stwierdzić, że liczba motogodzin, po których powinna nastąpić wymiana waha się między 200 a 500 mtg, ale pierwsza wymiana jest z reguły zalecana szybciej.

 

Przeczytaj także: Diagnostyka komputerowa ciągników rolniczych - jakie są zalety oraz cena?

 

Wymiana oleju silnikowego - przed czy po sezonie?

 

Oprócz czasu, co jaki należy wymienić olej, względna jest też pora roku, w której powinno się to zrobić. W niektórych przypadkach ciągnik intensywnie pracuje tylko wiosną i latem w okresie prac polowych, a w innych także całą zimę, np. do utrzymania dróg i odśnieżania. Jeśli więc traktor jest intensywnie eksploatowany praktycznie przez cały rok, olej silnikowy powinno się wymienić przed i po sezonie żniwnym. Najważniejsze jest przestrzeganie zalecanych przez producenta motogodzin. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wymieniać olej w silniku przed i po sezonie, nawet jeśli używamy go tylko w okresie żniw.

 

Jaki olej silnikowy wybrać?

 

Oprócz tego, co ile trzeba wymieniać olej w silniku traktora, istotna jest także sama substancja, którą zalewamy układ. Wielu operatorów ciągników nie tylko wymienia ją zbyt rzadko, ale także stosuje nieodpowiednie środki smarne. Częstym powodem takiej sytuacji jest zwracanie nadmiernej uwagi na cenę produktu zamiast na jego właściwości, które - tak jak częstotliwość wymiany oleju - są określane przez producenta traktora.

 

Klasyfikacja lepkościowa

 

Najważniejszym parametrem oleju silnikowego jest jego lepkość, którą określa się według powszechnie stosowanej klasyfikacji lepkościowej SAE. Oznaczenie może wyglądać przykładowo tak: 5W-30.

 

 • Pierwsza część (5W) określa zachowanie oleju w niskich temperaturach - im mniejsza liczba (od 0W do 25W), tym większa płynność oleju w niskich temperaturach.
 • Druga część (30) określa ryzyko przerwania filmu olejowego - im większa liczba (od 20 do 60), tym wyższa może być temperatura, przy której to ryzyko jeszcze nie występuje.

 

Klasyfikacja lepkościowa jest ważna przy wyborze odpowiedniego oleju pod względem pory roku, w której używamy ciągnika rolniczego. W skrócie - w niskich temperaturach wartość od 0W do 25W powinna być jak najniższa, a w wysokich temperaturach wartość od 20 do 60 powinna być jak najwyższa.

 

Klasyfikacja jakościowa

 

Drugim ważnym parametrem jest jakość oleju silnikowego do ciągnika określana najczęściej według systemu ACEA lub API.

 

 • W klasyfikacji API oznaczenie jest dwuliterowe - pierwsza litera to typ silnika (S-zapłon iskrowy lub C-Diesel), a druga litera i cyfra oznaczają klasę jakości (im dalsze litera alfabetu, tym wyższa klasa i lepsza jakość).
 • W klasyfikacji ACEA oleje przeznaczone dla ciągników z silnikiem Diesla najczęściej mają klasę E2, E4 lub E6.

 

Szukając w instrukcji obsługi ciągnika zalecanych parametrów oleju silnikowego, możemy się natknąć nie na wymagane normy, lecz na konkretny produkt danej marki. Warto wtedy sprawdzić, jakie ma parametry i jakimi właściwościami się odznacza. Możemy poszukać oleju innej marki (np. tańszej lub łatwiej dostępnej), który będzie miał taką samą jakość jak substancja wspomniana w instrukcji obsługi.

 

Instrukcja wymiany oleju silnikowego w ciągniku rolniczym

 

Poniżej przedstawiamy krótki opis czynności potrzebnych do samodzielnej wymiany oleju w ciągniku. Potrzebne jest do tego ubranie ochronne i grube rękawice oraz duże naczynie na zużyty olej. Należy przy tym pamiętać o szczególnej dbałości o czystość - do silnika nie mogą dostać się żadne drobiny.

 

 1. Olej wymieniamy, gdy silnik jest jeszcze ciepły, czyli po zakończonej pracy. Wówczas substancja będzie lepiej spływać z jednostki napędowej.
 2. Ustawiamy traktor na równym, poziomym podłożu i zaciągamy hamulec ręczny.
 3. Podstawiamy naczynie na stary olej przy wlewie oleju.
 4. Odkręcamy korek wlewu i wykręcamy korek z miski olejowej silnika.
 5. Odkręcamy filtr oleju, kiedy olej w całości wypłynie do naczynia.
 6. Wymieniamy filtr (zawsze należy to zrobić przy wymianie oleju). Przykręcany filtr smarujemy przed montażem świeżym olejem w miejscu uszczelki. Jeśli wymieniamy wkład, smarujemy olejem pierścień uszczelniający i instalujemy go w wyżłobieniu powierzchni członowej filtra.
 7. Dokręcamy filtr do głowicy - nie można tego zrobić zbyt mocno. W momencie, gdy pierścień uszczelniający zetknie się z głowicą filtra, wykonujemy jeszcze tylko pół obrotu.
 8. Wkręcamy korek miski.
 9. Bierzemy nowy olej i wypełniamy nim miskę olejową. Poziom substancji musi znajdować się między napisami min. i max. na wskaźniku prętowym.
 10. Uruchamiamy silnik, żeby układ smarowania się napełnił i po chwili go wyłączamy.
 11. Czekamy, aż olej spłynie do miski, by znowu sprawdzić jego poziom. Jeśli jest odpowiedni, zakręcamy korek wlewu oleju.
 12. Zużyty olej trzeba koniecznie zutylizować.

 

Skontaktuj się z nami!

 

FAQ:

 

1. Co ile jest konieczna wymiana oleju w ciągniku?

 

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego określa producent i można znaleźć ją w instrukcji obsługi maszyny. Jest podana w motogodzinach (mtg lub mth). Konieczna jest wówczas także wymiana filtrów oleju.

 

2. Dlaczego terminowa wymiana oleju w ciągniku jest niezbędna?

 

Systematycznie zmieniany olej silnikowy zapewnia odpowiednie smarowanie wszystkich elementów silnika, a także odpowiada za usuwanie z niego zanieczyszczeń i odprowadzanie ciepła.

 

3. Kiedy najlepiej wymienić olej silnikowy w traktorze?

 

To zależy od tego, czy ciągnik jest intensywnie eksploatowany tylko w okresie żniw, czy może przez cały rok. Generalnie najlepiej wymienić olej przed sezonem letnim lub przed i po sezonie, jeśli będziemy używać go również zimą.

 


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)