Polish English German Russian

Kiedy praca na budowie czy w gospodarstwie rolnym jest wyjątkowo ciężka, a temperatura na zewnątrz nie pozwala na chwilę wytchnienia, klimatyzacja przynosi ogromną ulgę. Skraplacz klimatyzacji to jedna z części narażonych na usterki, warto więc zadbać o jego sprawność. W poniższym tekście podpowiadamy, jakim awariom ulega oraz jak im zapobiegać.

 

skraplacz klimatyzacji

Kondensator klimatyzacji – działanie

 

Skraplacz klimatyzacji nazywany jest również chłodnicą klimatyzacji albo kondensatorem. Część zrobiona z aluminium zamontowana jest z przodu auta, przed chłodnicą cieczy silnika. Należy pamiętać jednak, że samochody to nie jedyne pojazdy wyposażone w skraplacz klimatyzacji – maszyny budowlane również go posiadają. Element ma za zadanie chłodzić czynnik chłodniczy i przemieniać go w ciecz. Skraplacz umieszczony na przodzie pracuje w ciężkich warunkach, ponieważ musi znosić wysokie ciśnienia (nawet do 30 barów).

 

Skraplacze w układzie klimatyzacji

 

W jaki sposób pracuje skraplacz? W każdej instalacji klimatyzacji znajdują się dwa wymienniki ciepła: parownik i skraplacz. Medium, które chłodzi powietrze wewnątrz kabiny, jest w stanie ciekłym, ale w pewnym momencie dochodzi do jego sprężenia. Parownik zmienia stan czynnika z ciekłego na gazowy oraz pobiera ciepło z wnętrza pojazdu.

Czynnik chłodniczy wypompowuje się do sprężarki klimatyzacji samochodowej czy maszynowej i przemieniany do stanu gazowego. Następnie substancja dostaje się do skraplacza, przemieszcza się przez jego tuneliki w żebrowaniu i oddaje ciepło. Później czynnik ponownie zmienia stan skupienia w parowniku, a proces się powtarza.

 

Przeczytaj także: Jak dbać o maszyny rolnicze? Serwis, konserwacja, przegląd

 

Uszkodzony skraplacz klimatyzacji i chłodnica klimatyzacji

 

Stan skraplacza klimatyzacji oraz chłodnicy klimatyzacji jest bardzo ważny dla całego układu chłodniczego. Niestety, tak jak inne komponenty pojazdu, są narażone na awarie. Uszkodzenia objawiają się głównie niedrożnością kanałów oraz wysokim ciśnieniem czynnika chłodniczego. Przede wszystkim niesprawny skraplacz może być wynikiem uszkodzeń mechanicznych, jak kolizja. Umiejscowienie z przodu samochodu sprawia, że to jedna z pierwszych uszkodzonych w wypadku części.

Oprócz tego skraplacz i pozostałe elementy układu klimatyzacji w pojazdach są narażone na usterki powodowane przez zanieczyszczenia. Klimatyzacja samochodowa czy maszyn budowlanych może zostać uszkodzona przez piasek, żwir, drobinki kwarcu, a nawet owady. Osady drobin na ożebrowaniu mogą doprowadzić do zapchania komponentu, dlatego układ klimatyzacji warto poddawać regularnym przeglądom.

Skraplacz w klimatyzacji samochodowej lub w maszynach budowlanych albo rolniczych wykonany z aluminium jest też podatny na korozję. Wilgoć i sól drogowa powoduje utlenianie metalu, zaś powstała rdza i nieszczelność przyczynia się do wycieków medium chłodniczego oraz oleju. Co więcej, ignorowanie problemu może prowadzić nawet do rozszczelnienia chłodnicy klimatyzacji samochodowej.

 

Uszkodzona chłodnica klimatyzacji – diagnostyka

 

Aby sprawdzić szybko stan techniczny skraplacza, można rozpylić wodę na ożebrowanie, a następnie obserwować ciśnienie oraz temperaturę klimatyzacji. Jeśli temperatura parownika szybko wraca do zwykłego poziomu, a ciśnienie spada, może to oznaczać nadmiar oleju, nadmiar zanieczyszczeń w układzie albo nieprawidłowy przepływ powietrza. Taki wynik sygnalizuje również, że parametry kondensatora są niedopasowane do pojazdu.

 

Przeczytaj także: Oryginalne czy zamienniki - jakie części zamienne do maszyn wybrać?

 

Zamienny skraplacz klimatyzacji – maszyny rolnicze

 

Proste naprawy wymagane są w większości przypadków problemów ze skraplaczem. Nieraz jednak taki element trzeba wymienić – najlepiej zrobić to jak najszybciej. W układzie klimatyzacji sprawność termodynamiczna zależy od sprawności każdego pojedynczego komponentu. Zwłoka sprawia więc, że koszty naprawy czy wymiany systemu szybko wzrastają, ponieważ uszkodzenie jednej części oznacza psucie drugiej.

Jaki skraplacz wybrać do danego pojazdu? Odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana, dlatego warto zwrócić się o pomoc do odpowiedniego warsztatu. TOPSERVICE oferuje klientom fachową poradę, a także naprawę, przeglądy techniczne i sprzedaż części zamiennych do maszyn budowlanych oraz rolniczych. Montaż skraplacza z zaufanego źródła oraz przez specjalistów minimalizuje ryzyko problemów na etapie montażu oraz w czasie późniejszej eksploatacji pojazdu. Zachęcamy więc do kontaktu.

 

FAQ

 

1. Jak działa skraplacz klimatyzacji?

Skraplacz wraz z parownikiem zmieniają stan czynnika chłodniczego – płynne medium pobiera ciepło z pojazdu, a następnie oddaje je i zmienia się w gaz. W parowniku ponownie staje się cieczą, aby pobrać z pojazdu ciepło

2. Jakie są najczęstsze powody usterek w skraplaczu?

Uszkodzenia mechaniczne, zanieczyszczenia i osady oraz rdza.

3. Jak sprawdzić szybko stan techniczny skraplacza?

Trzeba rozpylić wodę na ożebrowanie i obserwować ciśnienie oraz temperaturę. Spadek temperatury oraz ciśnienia jest sygnałem wielu usterek, a także niedopasowania skraplacza do danego pojazdu.


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)