Polish English German Russian

Początki hydrauliki sięgają nawet 6000 lat p.n.e. – używano jej do nawadniania pól starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Dzisiejsze pompy hydrauliczne są oczywiście o wiele sprawniejsze, jednak wciąż wykorzystuje się je w gospodarstwach rolnych. W poniższym tekście przyjrzymy się budowie, zastosowaniu oraz rodzajom pomp hydraulicznych w rolnictwie.

 

pompy hydrauliczne w rolnictwie

 

Działanie i budowa pompy hydraulicznej

 

Działanie pomp hydraulicznych opiera się na przepływie cieczy (w tym przypadku oleju) pod odpowiednim ciśnieniem po specjalnych układach. Aby ciecz mogła poruszać elementy mechanizmu, pompa hydrauliczna za pomocą energii elektrycznej zwiększa i zmniejsza ciśnienie substancji. Ponadto pompa przekształca energię mechaniczną w energię hydrauliczną, a następnie tłoczy ją do przewodów i siłowników. Dzięki temu urządzenie ma zaskakująco szerokie zastosowanie w przemyśle, w tym rolnictwie czy budownictwie.

Podział pomp hydraulicznych do maszyn rolniczych uzależniony jest głównie od ich budowy. Wszystkie takie komponenty łączy jednak przedstawiona wyżej zasada funkcjonowania oraz fakt, że działają od momentu włączenia maszyny do wyłączenia – nawet jeśli nie wykonuje się żadnej pracy. Pompy hydrauliczne w rolnictwie muszą więc być odporne na zużycie, a jednocześnie wydajne.

 

Przeczytaj także: Jak dbać o maszyny rolnicze? Serwis, konserwacja, przegląd

 

Rodzaje pomp hydraulicznych w rolnictwie

 

Pompa hydrauliczna zębata

 

Czynnik hydrauliczny w tym przypadku tłoczony jest za pomocą dwóch kół zębatych: części tłoczą olej dzięki ruchowi obrotowemu i transportują go do komory tłocznej. Komponenty o zazębieniu zewnętrznym osadzone są ciasno na zewnątrz korpusu pompy, natomiast te o zazębieniu wewnętrznym – w środku. Pompy zębate cechują niewielkie gabaryty, zatem często wykorzystuje się je w mniejszych układach hydraulicznych.

 

Pompa hydrauliczna śrubowa

 

Wirniki w kształcie śrub obracają się w zamkniętym kadłubie i w ten sposób czynnik przemieszcza się ze strefy ssawnej do tłocznej. W zależności od liczby śrub istnieją komponenty jedno-, dwu-, a nawet pięciośrubowe. Najczęściej pompę hydrauliczną śrubową stosuje się do pompowania lepkich cieczy.

 

Pompa łopatkowa

 

Tutaj za wypieranie cieczy odpowiedzialne są płaskie łopatki – sprawdzają się przy pompowaniu czystych, samosmarujących się cieczy. Zaletą tych komponentów jest cicha praca, szczelność i niski koszt eksploatacji.

 

Pompa wielotłoczkowa

 

Pompa hydrauliczna wielotłoczkowa (zwana także pompą tłoczkową) jest najbardziej zaawansowaną technologicznie pompą stosowaną w hydraulice siłowej. W rzeczywistości składa się z kilku lub kilkunastu mniejszych komponentów, co zapewnia dużą wydajność i szybkość pracy. Takie komponenty są odporne na zanieczyszczenia oraz wahania ciśnienia, wykorzystuje się je zatem w gospodarstwach rolnych.

 

Przeczytaj także: Oryginalne czy zamienniki - jakie części do maszyn wybrać?

 

Zastosowanie pomp hydraulicznych w rolnictwie

 

Pompa hydrauliczna umożliwia płynną regulację działania maszyn rolniczych, a ponadto realizację różnych rodzajów ruchów, jak obrotowe i liniowe. Hydraulika w rolnictwie to przede wszystkim pompa hydrauliczna do ciągnika. Komponent ułatwia zmianę pozycji maszyny na trzypunktowym układzie zawieszenia. Nie wolno jednak zapominać o zasilaniu dodatkowych narzędzi – wyposażone w układ hydrauliczny przyczepy mogą być podnoszone i przechylane, podobnie jak każdy inny sprzęt z ruchomymi częściami hydraulicznymi.

Układy hydrauliczne na co dzień wytwarzają ogromną siłę (mierzoną nawet w tonach), są zatem niezastąpioną częścią nowoczesnych maszyn rolniczych. Ich wielkim plusem jest ponadto opcja pracy niezależnie od źródła prądu, co doskonale sprawdza się podczas wielu różnych prac w gospodarstwie.

 

Przeczytaj także: Jak wymienić pompę hydrauliczną w koparce?

 

Pompy hydrauliczne do maszyn rolniczych – awarie

 

Pompy hydrauliczne w rolnictwie pracują w trudnych warunkach, nietrudno zatem o ich awarie czy uszkodzenia. Najczęściej ich powodem jest czynnik hydrauliczny – olej. Zanieczyszczony smar czy zbyt mała jego ilość łatwo uszkadzają łożyska ślizgowe w opisywanych urządzeniach. Usterki spowodowane są również wysokim ciśnieniem oleju ze względu na nieprawidłową regulację maszyny albo zamarznięcie wody w smarze. Nie można także zapominać o naturalnym zużyciu komponentów – wszak każda część tego typu ma ograniczoną żywotność.

Kiedy pompa hydrauliczna nie działa poprawnie, warto zaufać profesjonalistom. TOPSERVICE to firma, która zajmuje się naprawą maszyn budowlanych i rolniczych, a także sprzedażą części zamiennych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz specjalistyczne narzędzia diagnostyczne – dzięki temu szybko ustalamy źródło problemu, a następnie przystępujemy do jego usunięcia. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Poznaniu, jednak dojeżdżamy do klienta nie tylko w województwie wielkopolskim. Zachęcamy do kontaktu!

 

Skontaktuj się z nami!

 

FAQ

1. Jakie rodzaje pomp hydraulicznych stosuje się w maszynach rolniczych?

W rolnictwie najczęściej wykorzystuje się pompy hydrauliczne zębate, śrubowe, łopatkowe i wielotłoczkowe.

2. Gdzie w maszynach rolniczych wykorzystywane są pompy hydrauliczne?

Układy hydrauliczne znajdują się w wielu maszynach rolniczych, jak ciągniki czy przyczepy, a także inne sprzęty z ruchomymi komponentami.

3. Co powoduje najczęściej awarie pomp hydraulicznych?

Najczęściej awarie pomp hydraulicznych spowodowane są nieprawidłowym ciśnieniem czynnika hydraulicznego (oleju), jego zanieczyszczeniem czy zbyt małą ilością. Pompa hydrauliczna może także po prostu się zużyć.


Nasza oferta

 

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

Zajmujemy się serwisem oraz naprawą maszyn budowlanych, rolniczych popularnych marek: serwis WEIDEMANN, serwis CAT, serwis JCB, serwis VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Części do maszyn budowlanych

Oferujemy szeroki wachlarz części do maszyn budowlanych i rolniczych między innymi: części WEIDEMANN, części CAT, części JCB, części VOLVO (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
 

Remonty i przeglądy maszyn budowlanych

W ofercie mamy również remonty oraz przeglądy maszyn budowlanych oraz rolniczych. (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)
  

Dorabianie trybów oraz elementów zwolnic

Zajmujemy się dorabianiem trybów oraz elementów zwolnic (Poznań, Wielkopolska oraz cała Polska)